Zabawy językowe, czyli sposób na nudę

Zbliżają się wakacje. Z utęsknieniem czekacie na słoneczną pogodę i wolny czas. Będziecie się bawić i odpoczywać. Gdyby jednak zabrakło Wam pomysłów na zabawy, proponujemy gry językowe. Będą one sposobem na nudę i okazją do wspólnego spędzania czasu z przyjaciółmi oraz do wesołej rywalizacji. Możecie je dowolnie zmieniać, tworzyć nowe wersje. Bądźcie kreatywni!

Ciekawe zabawy interaktywne znajdziecie na stronie www.wordwall.net 
Życzymy ciekawych pomysłów i wspaniałej zabawy!

Pamięciowa wyliczanka. 
W zabawie może brać udział dowolna liczba uczestników. Rozpoczynając zabawę wymyśl krótkie zdanie, np.: „Mama poszła do sklepu”. Zadaniem drugiego uczestnika jest powtórzenie twojego zdania i dodanie swoich słów, np.: „Mama poszła do sklepu i kupiła ser”. Zabawę prowadzicie do momentu popełnienia pierwszego błędu.

Tworzenie nowych wyrazów z liter zawartych w wyrazie np.:
BRZOSKWINIA (bar, rak, …)
LOKOMOTYWA (lok, kot…)
SEKRETARIAT (kret, ser…)
WOLONTARIAT ( aria, tron …)

Zwariowane zdania
Spróbuj ułożyć jak najdłuższe zdanie ze słów zaczynających się na tę samą głoskę (z, ż, r, sz, cz). Możesz używać przyimków i spójników (pod, nad, i, w, lub itd.). Oto przykłady:
Zapłakany Zenek ze Zgierza zgubił złoty zegarek za złotówkę.
Czarujący Czarek w czerwonej czapce czeka na czarodzieja z czupryną.

Łamańce językowe 
Powtórz wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej z książki pt. „Zbzikowane wierszyki łamiące języki”. Zwróć uwagę na trudne do wymówienia głoski. Powtarzaj wierszyki przyspieszając tempo mówienia i nie pomyl się.

Byczki
Przed Trzebieżą trzmiel trze trzciny,
trzeszczą w Tczewie trzy trzmieliny,
a trzy byczki znad Trzebyczki
z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki.
Bzyg
Bzyczy bzyg znad Bzury
zbzikowane bzdury,
bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy
i nad Bzurą w bzach bajdurzy,
bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka,
bo zbzikował i ma bzika!

 

„10 sekund”
W zabawie może brać udział dowolna ilość uczestników. Jeden z uczestników podaje głoskę lub kategorię, np.: „o”, „ubrania”, „owoce” itp. Każdy z graczy ma wymienić jak najwięcej słów zaczynających się na daną głoskę lub odpowiadających danej kategorii w ciągu 10 sekund.

Edyta Kobierzycka-Rybak, Dorota Kaca