ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również przypadający w tym dniu Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym roku również ten dzień odbył się w naszej szkole. W tym dniu zakładając kolorowe skarpetki nie do pary solidaryzujemy się z naszymi kolegami i koleżankami z Zespołem Downa, uczącymi się w naszej szkole i okazujemy im nasze wsparcie.

A teraz kilka informacji na temat   Z e s p o ł u   D o w n a:
Zespół Downa jest trisomią 21 pary chromosomów. Oznacza to, że przy 21. parze jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment. Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów. Charakteryzujący się m. in. niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim oraz cechami dysmorfii, czyli zmian w wyglądzie. Oprócz tego w przebiegu choroby występuje szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby dotknięte zespołem Downa mają charakterystyczne fałdy nad powiekami, które sprawiają, że można je łatwo rozpoznać. Choroba zawdzięcza swoją nazwę odkrywcy – lekarz John Langdon Down zidentyfikował ją w 1862 roku.