[Logo Asta] [Herb Pionek] [Logo VEOLIA]

Niesamowita przemiana


Kolejna wyprawa „Małych ekologów z 3a” odbyła się do oczyszczalni ścieków w Pionkach i przybliżyła dzieciom cel funkcjonowania oczyszczalni. Uczniowie krok po kroku poznali etapy jakim poddawane są ścieki, które trafiają do oczyszczalni z naszych domów, aby potem trafić ponownie do rzeki, już nie jak ścieki, ale czysta woda. Proces jakiemu poddawane są ścieki jest na bieżąco monitorowany przez pracowników oczyszczalni. Patrząc na pojemnik ze ściekami, które wpływają do oczyszczalni i czując ich nieprzyjemny zapach trudno uwierzyć, że po kilku etapach oczyszczania znów stają się czystą wodą, która wypływała do Zagożdżonki. Stojąc na brzegu Zagożdżonki nie zauważyliśmy żadnej różnicy porównując wodę w rzece z tą, która wypływała z oczyszczalni. Chcąc mieć pewność, czy woda naprawdę jest czysta i nie szkodzi środowisku przeprowadziliśmy badania, które potwierdziły informacje uzyskane od naszego przewodnika.

Podsumowując zdobytą wiedzę dzieci przypomniały, że do sedesu, zlewu i wanny nie powinniśmy wrzucać przedmiotów, które nie ulegają rozkładowi, np.: patyczków higienicznych, chusteczek nawilżanych, folii itp.

Działanie realizowane w ramach projektu „Ekologia – to jest to” realizowanego w ramach Konkursu „Pionki – nasze środowisko, nasze życie”, którego fundatorem jest Fundacja Veolia Polska.

Lidia Czyżewska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wykaz projektów"