WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO NASZ PATRONIE!


„Najbardziej cenne jest (…) to dzieło,
Które na stałe zostawia ślad w sercu
I umysłach młodych ludzi.”
[serce]
Jan Paweł II  

 

Pewnie zgodzicie się z nami, że rocznica urodzin to wyjątkowy dzień. Rano budzicie się zupełnie jak nowo narodzeni: słońce świeci bardziej jaskrawo, ptaki śpiewają weselej... Wszystko jest spowite radosnym nastrojem. Jednak najważniejsze, co powinno się zdarzyć w tym dniu, to jest pamięć i uwaga ze strony naszych bliskich i znajomych.

Dlatego nie możemy zapomnieć o urodzinach naszego Patrona – Świętego Jana Pawła II. Właśnie 18 maja upływa 95 lat od dnia, w którym pojawił się na świecie mały chłopczyk – Karol Wojtyła. Czy mogli wtedy pomyśleć jego rodzice, Karol i Emilia, że ich młodszy syn zostanie kiedyś wielkim człowiekiem? W każdym razie, będąc głęboko wierzącymi katolikami, na pewno prosili Boga o to, by przede wszystkim Karol został człowiekiem dobrym. Bóg przewyższył ich oczekiwania.

15 maja 2015 r. w PSP nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach odbyła się uroczystość związana z 95 rocznicą urodzin Patrona.

Społeczność szkolna, rodzice i zaproszeni goście w osobach, księdza kanonika proboszcza NMP Królowej Polski – Leona Czerwińskiego i Burmistrza Miasta Pionki – pana Romualda Zawodnika, kolejny raz mieli okazję przypomnieć sobie fragmenty z życia Świętego Papieża Jana Pawła II. W atmosferę uroczystości wprowadziła wszystkich zebranych pani Dyrektor Joanna Ewa Klich, która w swoim wystąpieniu przypomniała moment wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Zgodnie z tradycją naszej placówki wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn szkoły.

W tym uroczystym dniu uświadomiliśmy sobie, jak wielki wpływ wywierał Jan Paweł II na swoich rozmówców i to niezależnie, czy rozmawiał z wielkimi tego świata, czy z prostą góralką. Papież uczył nas, że w spotkaniu z drugim człowiekiem chodzi o to, by ubogaciło ono obie strony.

Program był przeplatany piosenkami w wykonaniu dziewcząt z naszej szkoły przygotowanych przez panią Marię Pęczek. Akademię uświetniły również tańce pokazane przez najmłodszych uczniów pod kierunkiem pana Jacka Jurkowskiego. W uroczystą atmosferę wprowadzili nas także recytatorzy, którzy zaprezentowali wiersze poświęcone Papieżowi. Gościem specjalnym tego dnia była autorka książki o Janie Pawle II – pani Natalia Koperek (zagrała ją pani Izabela Warchoł), która podczas wywiadu prowadzonego przez naszego ucznia Jakuba Wierzbickiego w prosty sposób opowiedziała o najważniejszych momentach życia Ojca Świętego. Na koniec zabrali głos pani Dyrektor Joanna Ewa Klich, ksiądz Leon Czerwiński i Burmistrz Romuald Zawodnik, którzy także wspominali postać Papieża.

Akademię przygotowali wychowawcy klas VI: pani Beata Jaśkiewicz (czuwała nad wyświetlaniem slajdów), pani Mariola Szwankowska (zajmowała się odtwarzaniem muzyki) i pani Monika Dziekan (odpowiedzialna za garderobę aktorów) oraz nauczyciele katechezy: pani Maria Pęczek i pani Agnieszka Malinowska. Dekorację wykonała pani Dorota Lisowska.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystej akademii serdecznie dziękujemy.

 
„W każdym moim spotkaniu z drugim człowiekiem
jest troska, zainteresowanie i miłość – czyli Bóg”
 
Jan Paweł II
 
Maria Pęczek, Monika Dziekan, Izabela Warchoł
Kącik Patrona | Papież w szkole