Zmysł słuchu

[Ucho]

Słuch jest zmysłem odgrywającym ważną rolę w życiu każdego człowieka. Dzięki niemu poznajemy rzeczywistość. Umożliwia nam pracę, nawiązywanie kontaktów społecznych, dostarcza nam sygnałów ważnych dla fizycznego i psychicznego bezpieczeństwa oraz umożliwia nam wypoczynek.

Naturalne jest, że z wiekiem następuje pogorszenie słuchu, ale często jego upośledzenie ma charakter nabyty. Ważna jest wobec tego profilaktyka i jak najszybsze rozpoznanie problemu.

Problem ze słuchem może pojawić się u dziecka w każdym wieku. Wczesne wykrycie zaburzeń pozwoli na złagodzenie lub usunięcie dysfunkcji oraz umożliwi wdrożenie odpowiednich działań leczniczych, a tym samym zapewni dzieciom równe szanse rozwojowe. Wiele zależy od rodziców i nauczycieli, bacznie obserwujmy dzieci i w porę zareagujmy na zauważone objawy.

Symptomy wskazujące na możliwość występowania zaburzeń słuchowych u dzieci:

• opóźnione reagowanie na zawołanie
  • ograniczony zasób słownictwa
  • opóźniony rozwój mowy
  • trudności ze zrozumieniem pytania, polecenia
  • trudności z lokalizacją źródła dźwięku
  • głośne mówienie
  • bóle głowy
  • problemy z koncentracją uwagi
  • częste prośby o powtórzenie
  • siadanie blisko źródła dźwięku, np. telewizora
  • problemy z pisaniem ze słuchu