Opracowanie:
mgr M. Burchart

UNIHOKEJ - NOWA LEKCJA Z NOWEJ DYSCYPLINY.

Każdy nauczyciel rozpoczynając nowy semestr chciałby zaskoczyć swoich uczniów czymś nowatorskim, czymś czego jeszcze nie znają. Taką szansę daje wprowadzenie w szkołach (zarówno podstawowych jak i gimnazjalnych) nowej dyscypliny sportowej jaką jest unihokej.
    Unihokej w wielkim skrócie, to gra drużynowa przypominająca zwykły hokej na lodzie, lecz rozgrywana na parkiecie dowolnej wielkości sali gimnastycznej. Potrzebujemy jedynie bramek, oraz tanich kijów unihokejowych i piłeczek.
    Mając zatem kije i piłeczki możemy przeprowadzić pierwsze zajęcia unihokejowe, które będą dla dzieci olbrzymią przyjemnością, a dla nauczyciela wychowania fizycznego nowym i ekscytującym doświadczeniem zawodowym.

PRZYKŁADOWA LEKCJA UNIHOKEJA
DLA DZIECI KL. IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Umiejętności:
  • Oswajanie się ze sprzętem w czasie zabaw.
  • Umiejętność prawidłowego posługiwania się kijem unihokejowym.
Motoryczność:
  • Kształtowanie zwinności i szybkości
Wiadomości:
  • Podstawowe wiadomości o grze w unihokeja, grach i zabawach ruchowych.
Liczba uczniów:
  • 20÷30
Miejsce:
  • sala gimnastyczna
Czas:
  • 45 min.
Przybory:
  • 10÷15 kijów
  • 10÷15 piłeczek

TOK LEKCJI

NAZWA ZABAWY, GRY, ĆWICZENIA

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

ROZWIĄZANIA ORGANIZACYJNO-METODYCZNE

Ćwiczenia porządkowo- wychowawcze. Zbiórka, powitanie, kontrola obecności.

Podanie zadań lekcji. Wprowadzenie do gry w unihokeja: sprzęt, boisko, drużyny, kije, zasady.

5'

Dwuszereg

W siadzie płaskim lub skrzyżnym w kole.

Zabawa ożywiająca. Na boisku rozłożone są kije i piłeczki. Dzieci biegają wokół i nad sprzętem. Na sygnał chwytają to, co mają najbliżej. Kolejny sygnał to odłożenie sprzętu i dalej biegają.

5'

Zadania dodatkowe po chwycie sprzętu:
- wymiana sprzętu z partnerem
- marsz z kijem
- podrzuty piłeczki
Zabawa rzutna. "Poczta". Dzieci siadają w dwuszeregu twarzą do siebie w odl. 5 kroków. Pierwszy jednego z szeregów toczy piłkę do następnego szeregu naprzeciw (piłkę do unihokeja). Ten kieruje ją natychmiast do następnego. Tak piłka wędruje do końca szeregu.

3'

Gra bieżna. "Wyścig z kijami z przekazywaniem". Dzieci ustawione w kilku szeregach. Pierwsi z jednego szeregu trzymają kije. Na sygnał przebiegają do partnera z kijem (łopatka na podłożu). Następuje przekazanie kija i bieg do kolejnego partnera. Wygrywa zespół, który szybciej wykona zadanie.

3'

Gra bieżna. "Wyścig z piłką prowadzoną kijem". Odl. od startu do mety ok. 10m. Biegi z piłką prowadzoną kijem. Wygrany z pary zdobywa punkt dla swojej drużyny.

4'

Odmiana:
- dwójki trzymają się za dłonie, kije trzymane jednorącz
Ćwiczenia korektywne.
Ustawienie w rzędach:
1. Przekazywanie kija nad głową
2. Przekazywanie kija przez skręt tułowia

3'

Ćwiczenia wykonywane są dokładnie.
Zabawa skoczna. "Gorąca kula". Dzieci biegają swobodnie po boisku. Prowadzący rzuca niespodziewanie "gorącą kulę" - piłkę unihokejową. Ćwiczący podskakują tak by jej nie dotknąć.

3'

Jeżeli zabawa nie sprawia kłopotu dzieciom - wprowadzamy więcej piłek.
Gra bieżna. "Piłka o bandę". Dwie drużyny 4-5 osobowe. Krótkie boki sali tworzą bramki. Drużyna stara się doprowadzić piłkę do bramki przeciwnika, za co otrzymuje punkt. Po utracie punktu drużyna wznawia grę ze środka boiska.

7'

Korektywa.
- Leżenie tyłem, nogi ugięte, jedna ręka góra, druga dół
- Wytrzymać przez 5sek.
- Zmiana ułożenia rąk
- Leżenie tyłem w górę
- Wytrzymać 5sek.
- Zmiana ułożenia w dół.

2-4 x

Każde ćwiczenie wykonać kilkakrotnie.
Uspokojenie organizmu.
Dowolna zabawa z kijem i piłeczką:
- Toczenie piłeczki dookoła siebie w siadzie skulnym lub klęku
- rzuty piłeczką do partnera w siadzie płaskim oraz leżeniu

3'

Zakończenie lekcji. Swobodny masaż - spacer po sali. Omówienie lekcji, pożegnanie.