Narodowe Święto Niepodległości w PSP nr 5

W tym roku przypada 103 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tych dniach, w szczególny sposób, uświadamiamy sobie ile kosztuje wolność. Każdy z nas powinien zdobyć się na refleksję, czym jest dla niego Ojczyzna, ile zawdzięczamy naszym przodkom, którzy za wszelką cenę chronili nasze dziedzictwo, rozwijali je i wzbogacali.

Jesteśmy wspólnotą pokoleń żyjących obecnie i w przyszłości. Jesteśmy wspólnotą nadziei. Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi, bogaty młodzieżą. Umiejmy kochać Ojczyznę dla siebie i innych. Obrońmy „nasze Westerplatte”.

W środę – 10 listopada, dla podniesienia rangi Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie wszystkich klas przyszli do szkoły w stroju galowym. O godzinie 11.11 odśpiewali w klasach hymn w ramach akcji „Szkoła do Hymnu”. Tradycją szkoły jest również śpiewanie wylosowanych przez klasy pieśni patriotycznych. Na lekcjach wychowawczych wybrzmiały znane wszystkim:I Brygada”, „Przybyli ułani”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”, „Pieśń o wodzu miłym”, „Pałacyk Michla” oraz „Niech żyje Polska”.

Młodsi uczniowie mogli obejrzeć krótkie filmiki opowiadające o walce o odzyskanie niepodległości – „Kasztanka” oraz „Odrodzenie”. Reprezentacja naszej szkoły (klasa 3c) uczestniczyła również w wykładzie IPN z cyklu: „Akademia Niepodległości”.