"Zakopane, Zakopane..."
01-05.06.2009 r.

1 czerwca o 730 klasa IIb i IIIa wyruszyły na Zielon± Szkołę do Poronina. Trasa przejazdu autokaru opracowana została tak, aby zawitać do Wieliczki. Zaplanowali¶my bowiem zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich. Ogromne emocje w¶ród dzieci wywołał zjazd wind± w Kopalni Soli szybem kopalnianym w dół na III poziom. Nie lada atrakcj± było poszukiwanie solnego skarbu. Na powierzchnię wyjechali¶my jako posiadacze owego skarbu. Trasa z Wieliczki wiodła nas już prosto do Poronina do pensjonatu "Za Lasem". Podhale przywitało nas brzydk± pogod±.
    Każdego kolejnego dnia po ¶niadaniu wyruszali¶my do Zakopanego. Tam pod troskliw± i fachow± opiek± pani Lilianny - naszej przewodniczki, wyruszali¶my podziwiać tatrzańsk± przyrodę. Pierwszym punktem programu była Dolina Ko¶cieliska. Dzieci z uwag± i zainteresowaniem słuchały informacji oraz chętnie zadawały pytania. Kolejnego dnia zwiedzali¶my Zakopane i okolice, udało nam się również podpatrzeć treningi skoczków narciarskich. Kto wie, może kiedy¶ który¶ z naszych uczniów też zapragnie uprawiać ten sport? W Zakopanem spotkali¶my też Kubusia wraz z jego opiekunem. Kubu¶ jest jedn± z siedmiu wiewiórek, które każdego dnia witaj± się z panem, który przynosi ich ulubione orzechy. Spotykaj± się pod wielk± jodł± niedaleko skoczni narciarskich. Byli¶my również w Muzeum Tatrzańskim i obejrzeli¶my film o faunie i florze regionu. Po obiedzie wybrali¶my się na baseny termalne w Szaflarach.
Woda w basenach była bardzo ciepła. Dzieciom bardzo podobały się zjeżdżalnie i jacuzzi. Wieczorem spotkali¶my się wszyscy razem przy ognisku, piekli¶my kiełbaski, które bardzo nam smakowały. W czwartek wybrali¶my się do Doliny Str±żyskiej, w której to podziwiali¶my siklawicę str±żysk±. Pogoda nie była zbyt dobra, ale zobaczyli¶my szczyt Giewontu. Dzieci z zapartym tchem patrzyły na niemal pionowe granie tej majestatycznej góry. W drodze powrotnej do pensjonatu zawitali¶my na Krupówki, aby dzieci mogły kupić pami±tki. Wieczorem go¶cili¶my rodzinę góralsk±, która przybliżyła nam zwyczaje, gwarę i stroje górali.
    Pi±tek 5 czerwca był ostatnim dniem pobytu na Podhalu. Po ¶niadaniu dzieci spakowały bagaże i sprz±tnęły pokoje. Wyruszyli¶my w drogę powrotn± do Pionek. Mieli¶my jednak jeszcze jedn± atrakcję. Zawitali¶my do dawnej stolicy Polski - Krakowa. Oczywi¶cie podziwiali¶my legendarnego Smoka Wawelskiego oraz Smocz± Jamę. Potem wybrali¶my się do Sukiennic i Ko¶cioła Mariackiego, wysłuchali¶my również hejnału.
    Do Pionek wrócili¶my wieczorem, gdzie przed budynkiem szkoły czekali stęsknieni rodzice. Jednak zanim dzieci wpadły w ramiona rodziców otrzymały od opiekunów "wspomnienie Zakopanego" - oscypka. Potem przywitały się z rodzicami. Szczę¶liwi, że pociechy wróciły zadowolone oraz całe i zdrowe bardzo pięknie podziękowali opiekunom za ich zaangażowanie i troskę.

Wychowawcy klasy IIa i IIIb
      Elżbieta Wojdyło
      Aldona Sokołowska
      Marek Gałan