Morza szum i ptaków śpiew - tak można najkrócej ująć tegoroczną wyprawę klasy VIa na "Zieloną szkołę".
    Klasa VIa kończąca w tym roku edukację w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi Nr 5 w Pionkach jest chyba pierwszą klasą, która uczestniczyła w wyjazdach edukacyjnych co roku począwszy od klasy pierwszej do szóstej.
    Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami wędrowali turystycznymi szlakami podziwiając piękne doliny i zdobywając górskie szczyty, oglądali cudowne wschody i zachody słońca nad naszym pięknym morzem.
    24 maja 2010 wszyscy uczniowie klasy VIa oraz opiekunowie Lidia Czyżewska, Katarzyna Janas i Michał Warchoł wyruszyli na spotkanie przygody w okolice Ostrowa.
    Po długiej podróży dotarliśmy do Pensjonatu "Asia", który miał być naszą bazą noclegową podczas "Zielonej szkoły". Po krótkim odpoczynku i kolacji wyruszyliśmy na spacer brzegiem morza. Piękny zachód słońca zakończył pierwszy dzień wyjazdu.

    Kolejny ranek powitał nas słoneczną, chociaż wietrzną pogodą. W drodze do Łeby towarzyszył nam Mariusz Baar - przewodnik, który przybliżył historię regionu, zapoznał nas z wieloma ciekawostkami oraz poprowadził szlakiem przez Słowiński Park Narodowy na ruchome wydmy.

    Góra Łącka zachwyciła wszystkich. Piękne widoki z jej szczytu zapierały dech. Dodatkową, chociaż chwilami uciążliwą atrakcją był piasek gnany wiatrem nad powierzchnią wydm i brzegiem plaży, którą przemierzaliśmy w drodze powrotnej.

[Video - Ruchome Wydmy (Łeba 2010)]

    Hel, to cel naszej wycieczki w środę. W wędrówce północnymi krańcami Polski towarzyszyła nam słoneczna pogoda, ciekawe opowieści opiekuna fok podczas karmienia połączonego z treningiem medycznym oraz opowieści pana Mariusza Baara o historii związanej z miejscami, które odwiedzaliśmy. Ogromne zainteresowanie, szczególnie chłopców wzbudzały informacje dotyczące obrony Helu, uzbrojenia wojska oraz możliwość wejścia do bunkrów.
    Popołudnie spędziliśmy na terenie ośrodka, doskonaląc swoje umiejętności pływackie na basenie krytym, a po kolacji zajadając się pysznymi kiełbaskami, które każdy piekł przy ognisku.

    Promienie słońca powitały nas także w czwartek. Pani Regina Gulińska - przewodnik, jako pierwszy punku naszego wyjazdu zaplanowała wizytę w Archikatedrze w Gdańsku - Oliwie, gdzie wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organowego. Następnie odbyliśmy spacer po alejkach Ogrodu Botanicznego i zwiedziliśmy palmiarnię. Zabytkowe kamieniczki Gdańska, Fontanna Neptuna na Długim Targu i Muzeum Bursztynu mieszczące się w murach dawnego więzienia, to kolejne punkty naszej turystycznej wędrówki.
    Pełni wrażeń udaliśmy się dalej, aby podziwiać Molo w Sopocie - jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych, wizytówkę kurortu składającą się z 2 części: drewnianej i lądowej.
    Ostatnim punktem tego dnia było Akwarium Gdyńskie. Padający za oknami deszcz nie martwił nikogo. Oglądaliśmy wielu gatunków zwierząt i roślin występujących w wodach całego świata, pogłębialiśmy informacje n.t. środowiska wodnego. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Pensjonatu "Asia".

    28 maja wyruszyliśmy aby poznać bliższą okolicę. Pierwszy przystanek to Władysławowo - Aleja Gwiazd Sportu, która prezentuje największe nazwiska z różnych dyscyplin. Kolejny przystanek to Rozewie. Z latarni morskiej górującej nad okolicą podziwialiśmy piękne tereny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego urozmaicone lasami, morzem i zatoką. Zorganizowana w latarni ekspozycja pt. "Dzieje latarnictwa morskiego" wzbogaciła naszą wiedzę i ukazała znaczenie latarni morskich. Piesza wędrówka plażą do Jastrzębiej Góry to okazja do wyścigów po plaży, zbierania muszelek i poszukiwania choćby maleńkiego kawałka bursztynu.

    Sobota - czas powrotu do Pionek, a także podsumowania konkursu wiedzy jaki miał miejsce podczas wyjazdu. Uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów to:

I miejsce - Maria Wierzbicka

II miejsce - Maria Mamica

III miejsce - Patryk Toporek

    Przewodniki, mapy regionu i słodkie co nieco, to nagrody dla laureatów.

    Szybko minął tydzień, 29 maja 2010 r. przed godz. 20-tą dotarliśmy do Pionek, gdzie czekali na nas licznie zgromadzeni rodzice. Szósta "Zielona szkoła" klasy VIa dobiegła końca. Kolejne wyjazdy już w gimnazjum.

 
Lidia Czyżewska


Powrót do "Zielone Szkoły"