PSP nr 5 w projekcie „Szachy w mazowieckiej szkole”


Nasza szkoła jako jedyna w mieście oraz gminie Pionki przystąpiła do projektu „Szachy w mazowieckiej szkole”. Jego głównym celem jest wsparcie edukacji matematycznej w klasach I-III w zakresie logicznego i analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, orientacji przestrzennej oraz koncentracji. Udział w projekcie ma dostarczyć nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej nowatorskich metod w codziennej pracy z uczniami.

Korzyści płynących z nauczania gry w szachy jest wiele. Dzieci poprzez grę uczą się odpowiedzialności, opanowania, nabierają szacunku dla przeciwnika. Samodzielnie muszą podejmować, czasem trudne dla nich, decyzje, łatwiej radzą sobie ze stresem i porażką.

Arcymistrz Emanuel Lasker mawiał: „Szachy uczą samodzielności myślenia”. Podążając za myślą wybitnego szachisty, pragniemy rozwijać w naszych uczniach kreatywność oraz myślenie abstrakcyjne. Mamy nadzieję, że gra w szachy nie będzie dla nich tylko kolejnym zajęciem edukacyjnym, a stanie się zabawą, pasją, a nawet sposobem na życie.

 

 Już od marca dwie nauczycielki z naszej szkoły będą uczestniczyć w 72-godzinnym szkoleniu. Otrzymają certyfikat z zakresu metodyki nauczania gry w szachy. Od września 2018 r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej zaczną z nimi swoją przygodę z szachami.

Aneta Jaroszek-Grabowska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"