Uczniowie PSP nr 5 na Uniwersytecie Warszawskim


Grupa uczniów z klas gimnazjalnych PSP nr 5: Jagoda Pluta, Julia Bugalska, Jakub Grabowski i Wiktor Wyroślak uczestniczyła w warsztatach pt. „I Ty zostaniesz Olimpijczykiem” na Uniwersytecie Warszawskim, które odbyły się w dniach 11–16 września.

„I Ty zostaniesz Olimpijczykiem” to ogólnopolski program wspierania zdolnych, zainteresowanych chemią uczniów zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne, a finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczestniczyło w nim 32 uczniów z 8 szkół z całej Polski. Młodzież przez 6 dni brała aktywny udział w zajęciach teoretycznych i doświadczalnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia składały się z 24 godzin zajęć laboratoryjnych z chemii nieorganicznej, analitycznej i organicznej, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania, 8 godzin ćwiczeń rachunkowych oraz 6 godzin zajęć warsztatowych z psychologii. Wieczorami zaś odbywały się spotkania z laureatami olimpiady chemicznej i medalistami olimpiad międzynarodowych z chemii oraz gry dydaktyczne. Oprócz ciężkiej pracy w laboratoriach chemicznych uczniowie zwiedzili również Instytut Radowy oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

„Było to prawdziwe wyzwanie” – mówi opiekun grupy Edyta Rutkowska. Program był bardzo wymagający i napięty. Zajęcia trwały od godz. 10:00 do 19:30. Treści, które zostały zrealizowane często obejmowały program szkoły ponadgimnazjalnej, co wymagało od uczestników dużego wysiłku, ale jak twierdzą oni sami, warsztaty przyniosły wiele korzyści i zadowolenia. Uczniowie nawiązali również wiele serdecznych znajomości z uczestnikami projektu z całej Polski.

Jak pokazała ta warszawska przygoda naszych uczniów, chemia – uchodząca za naukę trudną, może być nie tylko ciekawa i łatwa, ale i bardzo pasjonująca.

Edyta Rutkowska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"