Z wizytą w rezydencji królewskiej


Piątoklasiści w dniu 29.11.2017 r. w ramach „mikołajkowego” wyjazdu udali się do rezydencji królewskiej w Wilanowie. Zanim tam dotarliśmy, odwiedziliśmy starą siedzibę władców książąt mazowieckich w Czersku. Odbyliśmy krótki spacer po ruinach zamku – nie zraziła nas zimowa aura i pierwszy padający śnieg. Niestety, pogoda nie pozwoliła nam podziwiać z wież pięknego widoku rozległej pradoliny Wisły.

Po dotarciu do Warszawy udaliśmy się szlakiem naszego patrona Jana Pawła II i odwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie. Poznaliśmy krótką historię tego obiektu, który jako wotum wdzięczności narodu polskiego za Konstytucję 3 Maja 1791 roku, mógł powstać dopiero po 200 latach. Tam przewodnik oprowadził nas po Panteonie Wielkich Polaków, czyli miejscu pochówku i upamiętniania najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Nas jednak najbardziej interesowało wszystko, co związane jest w świątyni z patronem naszej szkoły. Skierowano do nas również zaproszenie do odwiedzenia Muzeum Św. Jana Pawła II, które zostanie uruchomione w tym obiekcie za rok.

Kolejny cel naszej wycieczki to Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. We wspaniałej rezydencji, w ramach lekcji muzealnej pod nazwą „Z wizytą u królowej”, mogliśmy podziwiać ślady dawnych mieszkańców, poznać ich zainteresowania i obyczaje oraz zachwycić się kolekcją dzieł sztuki, które tam zgromadzili. Dziewczęta mogły wyjątkowo poczuć się, jakby znalazły się w minionych wiekach, gdyż część z nich przywdziała stroje z tamtych czasów. Wszyscy natomiast poczuliśmy się jak na królewskim dworze, kiedy to po zmroku wkroczyliśmy w Królewski Ogród Światła. Jest to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych świateł ułożone są w finezyjne kształty. Tylko zimna aura zmusiła nas do opuszczenia tego miejsca, które wszystkich zachwyciło.

W dobrych nastrojach powróciliśmy do zaśnieżonych Pionek. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały:

Magdalena Banaszek, Agata Dróżdż, Ewa Zamorska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"