Godzina Kodowania w PSP nr 5 w Pionkach


Co to takiego Godzina Kodowania i kiedy się odbywa?

Godzina Kodowania to jednogodzinne wprowadzenie do informatyki i pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw, poszerzyć swój udział w obszarze informatyki. Inicjatywa ta stała się ogólnoświatowym wydarzeniem na rzecz informatyki. Kampania jest wspierana przez ponad 400 partnerów i 200 000 nauczycieli na całym świecie i istnieją opcje dla każdej grupy wiekowej i poziomu zaawansowania, od przedszkola wzwyż.

Godzina kodowania odbywa się każdego roku podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej. W roku 2017 Tydzień Edukacji Informatycznej trwał od 4 do 10 grudnia i w tych właśnie dniach w naszej szkole uczniowie kilku klas: Ia, Ib, Ic, IIa, IIb, IIIa, IIIb, IIIc, IIId, IIIe, IVa, IVb, IVd, a także przedstawiciele klas Va i VIb mieli możliwość wziąć w nim udział. Istnieje wiele sposobów realizacji godziny kodowania. Można przyłączyć się gdziekolwiek się jest i jakikolwiek ma się sprzęt.

Oto kilka opcji:

My – społeczność „Piątki”, korzystaliśmy ze wszystkich tych opcji w zależności od klasy, ilości dzieci, rodzaju zajęć i zapału uczestników. Wypróbowaliśmy następujące aktywności: Stwórz grę Flappy, Koduj z Anną i Elsą, Gwiezdne Wojny: Budowanie galaktyki przy pomocy kodu, Godzina Kodowania z Minecraftem.

Warto pamiętać, że celem Godziny Kodowania nie jest wyszkolenie kogokolwiek na eksperta informatyki w ciągu godziny. Godzina wystarczy jednak, by dowiedzieć się, że informatyka jest przyjemna i kreatywna, dostępna w każdym wieku, dla wszystkich uczniów, niezależnie od środowiska i doświadczenia. Miarą sukcesu tej inicjatywy nie jest jak dużo informatyki uczniowie się nauczą - sukces jest odzwierciedlony szerokim uczestnictwem, a w rezultacie wzrostem zainteresowania informatyką na różnych etapach edukacji. Ponadto, wszyscy uczestnicy mogą w ciągu godziny przekonać się, że jesteśmy w stanie tego dokonać. Godzina Kodowanie jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do poznania, jak działa technologia i jak tworzyć aplikacje komputerowe.

Nasza Godzina Kodowania to nasz sukces! Teraz możesz spróbować także Ty!

Katarzyna Stolarska, Lidia Czyżewska, Michał Warchoł, Marek Gałan
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"