Wielki Finał Międzymiastowego Interaktywnego Turnieju Wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym


[Turniej wiedzy o COP]W piątek, 24 listopada 2017 r. w Stalowej Woli zorganizowany został Wielki Finał Międzymiastowego Interaktywnego Turnieju Wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym w ramach jubileuszowych obchodów 80-lecia powołania COP. Pionki reprezentowała zwycięska drużyna półfinałów – uczniowie klasy szóstej PSP nr 5 w Pionkach w składzie: Klara Golisz, Roksana Cibor i Aleksander Oleszczuk. Dla przypomnienia, w miejskich półfinałach wzięło udział 99 uczniów z 30 szkół podstawowych i gimnazjalnych z 3 województw.

Konkursową rywalizację młodzieży poprzedziła krótka dyskusja panelowa z udziałem znawców historii COP, a jednocześnie reprezentantów organizatorów, fundatorów nagród i patronów honorowych, którzy zastanawiali się nad fenomenem, jakim bez wątpienia było powstanie COP-u. Uczestniczyli w niej: pan Romuald Zawodnik – burmistrz Pionek, pan Stanisław Sobieraj – przewodniczący Rady Miasta Stalowej Woli, pan Romuald Kapusta, pan Mateusz Werner z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz pan Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Wszyscy zgodnie podkreślili, że COP mógł powstać tylko i wyłącznie dzięki połączeniu kilku elementów: wizji, talentu, uporu i pracy.

W ramach finału odbyła się też promocja jubileuszowej 5-złotowej monety, upamiętniającej 80-tą rocznicę powstania COP.

Zmagania odbywały się w formie widowiskowego, interaktywnego quizspottera – nowoczesnego systemu multimedialnego z użyciem smartfonów i tabletów. Uczestnicy musieli wykazać się szybkością, odpowiadając na 21 pytań. O laur zwycięstwa rywalizowali ze sobą uczniowie z czterech miast: Mielca, Stalowej Woli, Starachowic i Pionek. Początkowo nasz zespół plasował się na drugim miejscu, tuż za Stalową Wolą, później jednak nieprawidłowe odpowiedzi przy bardzo trudnych i szczegółowych pytaniach dawały nam ujemne punkty, przez co znaleźliśmy się na czwartym miejscu. Dodać jednak należy, że pytań o naszą Państwową Wytwórnię Prochu i Materiałów Kruszących oraz całą infrastrukturę było niewiele, za to dużo o Stalową Wolę, poza tym nasza drużyna była najmłodsza i rywalizowała z gimnazjalistami. Mimo to zespół wykazał dużą wiedzę i dostarczył niemałej satysfakcji widowni i swoim kibicom – kolegom ze szkoły, którzy dopingowali ich najgłośniej na całej sali. Uczniowie, którzy znaleźli się w finale zdobyli cenne nagrody, m.in.: tablety, telefony komórkowe, słuchawki oraz okolicznościowe monety.

Izabela Warchoł
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"