Klasa Va i b w Energetycznym Centrum Nauki
i Rajskiej Jaskini


W dniu 20 października 2017 roku we wczesnych godzinach rannych klasy Va i Vb pod opieką wychowawczyń i pani Agnieszki Lis udały się na wycieczkę do niezwykłego miejsca, jakim jest Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach. Ta fabryka doświadczeń utrzymana jest w klimacie starej manufaktury, gdzie uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia związane z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii na interaktywnych stanowiskach. Uczniowie obejrzeli film w technologii 3D pokazujący wykorzystanie „mocy” przyrody do wytwarzania energii, jak również uczestniczyli w lekcji „Lot do celu”, podczas której dowiedzieli się, dlaczego samolot może lecieć w powietrzu i co z lotnictwem ma wspólnego kilkucentymetrowa ważka i niepozorny dmuchawiec. Wcielili się również w badaczy, konstruując tak jak Leonardo da Vinci maszynę, która potrafi unieść się w przestworzach.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Jaskini Raj. We wnętrzu tej najpiękniejszej jaskini uczniowie mogli podziwiać różne formy krasowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie. W pawilonie przed wejściem zobaczyli ekspozycję odnalezionych w jaskini narzędzi człowieka neandertalskiego oraz szczątki chroniących się tam prehistorycznych zwierząt – mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego oraz nosorożca włochatego.

W dalszej części wycieczki uczniowie podziwiali uroki rezerwatu przyrody „Kadzielnia” oraz udali się na plac Zamkowy, aby zobaczyć z bliska Dawny Pałac Biskupów.

Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła wszystkim wielu niesamowitych wrażeń.

Agata Dróżdż, Ewa Zamorska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"