Eksperymenty w 3c


28 lutego 2018 r. w klasie 3c był dniem eksperymentów. Robiliśmy doświadczenia z powietrzem. Nie jest to taka łatwa sprawa, bo powietrza nie można zobaczyć, ale można sprawdzić, czy istnieje.

Próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś o powietrzu i poszukać odpowiedzi na kłębiące nam się w głowach pytania.

  1. Czy powietrze istnieje? Dzięki doświadczeniu ze strzykawką, piórkiem i naczyniem z wodą mogliśmy z przekonaniem odpowiedzieć: TAK!
  2. Czy powietrze waży? Do tego eksperymentu potrzebne nam były: 2 patyki, 2 szklane butelki, kilka balonów, taśma klejąca. Skonstruowana przez nas waga zadziałała i wiemy teraz z całą pewnością, że TAK!
  3. Jakie właściwości ma powietrze? Przygotowaliśmy: 2 szklane butelki, balony oraz 2 naczynia – jedno z bardzo ciepłą, a drugie z zimną wodą. Nadmuchaliśmy balony tylko tyle, by je rozciągnąć i nałożyliśmy je na butelki. Następnie 1 butelkę wstawiliśmy do bardzo ciepłej wody, a drugą do zimnej. Z zaciekawieniem obserwowaliśmy, co się stanie z balonami. W zimnej wodzie nie było reakcji, za to w ciepłej balon „sam” zaczął się pompować i robić coraz większy. Wiemy też, dlaczego tak się dzieje: gorąca woda ogrzała butelkę, powietrze znajdujące się w butelce uniosło się do góry i napełniło balon, który zamykał wylot butelki.

Eksperymenty bardzo się wszystkim podobały, pomogły nam dowiedzieć się więcej o powietrzu. Doświadczenia to wspaniały sposób na zdobywanie wiedzy! Polecamy!

Katarzyna Stolarska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"