Czary z drewna


Wizyta uczniów klasy IIa w pracowni rzeźbiarza, to czas, który na długo pozostanie w pamięci dzieci. Piękne rzeźby i płaskorzeźby zachwyciły wszystkich. Dzieci z ogromną uwagą słuchały, jako kawałek lipowego drewna zmienia się w piękną rzeźbę. Z podziwem patrzyły na zręczne ruchy dłutem, gdy z każdą chwilą wyłaniało się coś, czego jeszcze przed chwilą nie można było dostrzec. Mnóstwo pytań, na które odpowiadał artysta rzeźbiarz przybliżyło, choć w maleńkim stopniu warsztat pracy twórcy. Pierwsze dzieła Pana Cygana powstały, gdy był niewiele starszy od drugoklasistów. Pan Tadeusz Cygan nie tylko rzeźbi, ale także maluje. Wspaniałe obrazy i rzeźby zdobią ściany domu artysty. Można je również zobaczyć w wielu miejscach w Polsce, m. in. w kościele N.M.P. w Pionkach, ale także w odległych zakątkach na całym świecie.

Każde dziecko chciało choć przez chwilę popracować dłutem. Pod czujnym okiem rzeźbiarza, który instruował jak należy trzymać dłuto, co robić, aby bezpiecznie wykonać pracę dzieci wykonywały swoją pierwszą płaskorzeźbę. Każdy kolejny ruch ukazywał dzieło wszystkich uczniów klasy IIa.

Początki są zawsze trudne, ale kto wie, być może wizyta w pracowni rzeźbiarza sprawi, że ktoś odkryje swoje pasje, zainteresowania.

Wspólne zdjęcie na zawsze będzie pamiątką z tej niezwykłej wizyty. Skromnym dowodem wdzięczności za serdeczne przyjęcie była róża, piękny kwiat dla wspaniałego artysty.

Lidia Czyżewska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"