Walentynki w klasach młodszych


Krótka historia Walentynek – wszystko o Święcie Zakochanych.

Nazwa walentynek pochodzi od imienia świętego Walentego, który 14 lutego obchodzi swoje imieniny. W kręgach kultury Zachodu ten dzień jest uznawany za święto miłości oraz przyjaźni. Tego dnia zakochani obdarowują się upominkami, listami oraz prezentami. Mimo, że Święto Zakochanych ma katolickiego patrona, rodowód tego święta wywodzi się z tradycji pogańskiej Cesarstwa Rzymskiego.

W Starożytnym Rzymie właśnie w lutym świętowano z okazji Dnia Płodności. 15 lutego kapłani boga płodności składali mu w ofierze kozę, która miała zapewnić płodność i urodzaj.

W tradycji chrześcijańskiej istnieje kilku świętych o imieniu Walenty.

Kim był jednak ten jeden jedyny, który stał się patronem Dnia Zakochanych? Żył w III wieku i wbrew zakazom Klaudiusza II udzielał ukochanym potajemnych ślubów. Cesarz zabraniał młodym mężczyznom żeniaczki w obawie, że nie będą chcieli wstępować do armii. Cesarstwo Rzymskie toczyło wówczas krwawe walki, więc liczba młodzieńców wstępujących do armii stale malała. Walenty został przyłapany i za swoje przewinienie stracony dokładnie 14 lutego (270 roku). Papież Gelasius docenił jego waleczność i w 496 roku ustanowił go patronem zakochanych. Na srebrnym relikwiarzu, w którym znajdują się jego szczątki umieszczono  napis: „Święty Walenty, patron miłości”.

Początków Święta Zakochanych można poszukiwać w średniowieczu. Zainteresowania ówczesnych ludzi skupiały się na żywotach świętych i pielgrzymkach do miejsc ich spoczynku. Pielgrzymki do miejsca spoczynku św. Walentego cieszyły się dużą popularnością. Najwięcej zwolenników świętego znalazło się w Anglii i Francji.

W XVI wieku pojawiła się tradycja podarowywania kwiatów. Zapoczątkowała ją jedna z córek króla Francji Henryka IV, która zorganizowała bal, na którym mężczyźni podarowywali wszystkim kobietom bukiety kwiatów. Od tej pory ukochani zostali zobowiązani do wysyłania kwiatów i listów miłosnych do wybranek swego serca.

Ta walentynkowa tradycja dość szybko dotarła do Ameryki. W XXI wieku Esther Howland wymyślił gotowe kartki walentynkowe. W 1965 roku Francja oficjalnie ogłosiła dzień 14 lutego Dniem Zakochanych. Dziś na całym świecie wysyła się około miliarda kart. To czas wyznawania zarówno miłości, jak i przyjaźni.

W naszej szkole Walentynki to też już tradycja. Tak jak co roku, Mały Samorząd Uczniowski zorganizował "POCZTĘ WALENTYNKOWĄ". W ostatnim tygodniu przed feriami (od 6 do 10 lutego) uczniowie klas I-III własnoręcznie przygotowywali różnego rodzaju kartki walentynkowe. Były to serduszka, laurki, bileciki, wszystkie z pięknymi wierszykami. Wszystkie dzieci , które wrzuciły kartki do skrzynki zasługują na pochwałę, prawidłowo zaadresowały swoje kartki i każda trafiła do adresata. Odbyło się to 10 lutego - w ostatni dzień przed feriami.

Przystojny listonosz z klasy IIIe i dwie miłe asystentki z klasy IIIc mieli dużo pracy. Skrzynka była pełna pięknych kartek - to znaczy, że dzieci bardzo się lubią.

 
Małgorzata Chmielnicka
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2016/2017"