Ferie w PSP nr 5


Masterchef gotuje z uczniami PSP 5

 

Pierwszy dzień ferii zimowych rozpoczął się bardzo apetycznie. W stołówce szkolnej spotkała się grupa łakomczuchów, aby wraz z Masterchefem – Michałem Fabiszewskim – poznawać tajniki zdrowej kuchni. Zapachniało bazylią, lubczykiem oraz miętą. W ruch poszły noże, łyżki i blender. W ciągu 4 godzin powstały pyszne potrawy: kanapki z musem z makreli ozdobione rukolą i pomidorkami, wegetariańskie tortille z serkiem śniadaniowym i suszonymi pomidorami oraz gorące zapiekanki w stylu włoskim. Zwieńczeniem tych warsztatów była degustacja przygotowanego przez Masterchefa deseru – sorbetu malinowego. Nad całością działań czuwała pani Beata Jaśkiewicz.

 

Gra w badmintona wciąga …

 

Rozgrywki w badmintona poprzedzone były zabawami i grami ogólnorozwojowymi. Uczestnicy zajęć ćwiczyli prawidłowe trzymanie rakietki i odbijanie lotki. Na ostatnich zajęciach odbył się turniej „Z kometką za pan brat”. Zwycięzcy otrzymali upominki, a wszyscy uczestnicy dyplomy.

 

Lekkoatletyczne zmagania

 

W II tygodniu ferii zimowych dzieci z PSP nr 5 uczestniczyły w lekkoatletycznych grach i zabawach ruchowych pod kierunkiem pani Renaty Banaś. Była to niezwykła okazja poznania nowych konkurencji lekkoatletycznych, takich jak skok wzwyż techniką nożycową, przerzutową i flopem oraz bieg przez płotki. Te niezwykle trudne technicznie konkurencje ujawniły talenty i predyspozycje. W konkursie skoków najwyższą wysokość osiągnęli: Wiktoria Wojtulewicz i Adam Zbyszyński. Podczas zajęć było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

 

Zajęcia na basenie

 

Piękna niecka basenu zachęcała do zanurzenia się w czystej wodzie, dlatego uczniowie chętnie przychodzili na zajęcia, które prowadził pana Wojciech Banaś. Aktywny czas spędzenia ferii przyczynił się do regeneracji sił poprzez hartowanie organizmu.

 

Tenis stołowy

 

W dniu 21 lutego reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w zawodach tenisa stołowego organizowanych w PSP nr 1 w Pionkach. Wiktoria Wojtulewicz zajęła I miejsce wśród dziewcząt.

W niedzielę 26 lutego uczniowie PSP 5 masowo uczestniczyli w Biegu Śladami Żołnierzy Wyklętych.

Sport i aktywność fizyczna jest doskonałą formą spędzania czasu wolnego daje ogromną radość i satysfakcję, wpływa na zdrowie i kondycję, ale może być również wyrazem patriotycznych postaw.

 

Dobre gry komputerowe

 

„Ortografia w grach komputerowych” pozwoliła uczestnikom bawić się i uczyć jednocześnie poprawnej pisowni w języku polskim. Atmosfera stworzona przez panią Monikę Dziekan sprzyjała rywalizacji pomiędzy uczniami, którzy walczyli o tytuł mistrza ortografii. W trakcie spotkań uczniowie sprawdzili swoją wiedzę ortograficzną, rozwiązując krzyżówki, łamigłówki, rebusy, kalambury, puzzle. Wykorzystanie multimediów było dla uczestników atrakcyjną formą doskonalenia umiejętności ortograficznych, dzięki temu chętnie uczestniczyli w zajęciach.

 

W świecie przyrody

 

Pani Ewa Zamorska przeprowadziła turniej przyrodniczy, wykorzystując testy Akademii Młodego Odkrywcy. W ten sposób uczniowie sprawdzili swoje umiejętności przed konkursem Świetlika. Następnie odbył się szkolny zimowy konkurs wiedzy przyrodniczej, którego zwycięzcą została Julia Sułek z klasy VIb.

Zajęcia przyrodnicze miały także humorystyczny charakter, gdy rozszerzając wiedzę o świecie zwierząt wykonane zostały ich „wesołe sylwetki” z różnych odpadów, głównie płyt DVD. Wystawę prac można obejrzeć w pracowni przyrodniczej.

 

Angielski na co dzień

 

Aneta Golisz i Agata Dróżdż prowadziły zajęcia z języka angielskiego. Uczniowie poznali działanie i możliwości wykorzystania dwóch narzędzi pomocnych w nauce języka angielskiego – Quizlet, Kahoot. Stworzyli quiz pt.: „The SIMS”, utrwalali czasy teraźniejsze korzystając z Kahoot oraz wykorzystywali tablicę multimedialną, wykonując ćwiczenia słownikowe i gramatyczne. W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali różnego rodzaju zagadki dydaktyczne w języku angielskim, wykorzystując swoją wiedzę językową. Nabyli umiejętność współdziałania i współpracy w grupie.

 

Ferie na ludowo – bibułkarstwo

 

Pani Dorota Kaca na zajęcia z bibułkarstwa zaprosiła panią Wiesię, która pokazała dzieciom, jakie cudne kwiaty można wykonać z bibuły. Wydawałoby się, że to taka zwykła bibułka, która znana jest z lekcji w szkole, ale w rękach uczniów zamieniła się w niezwykłe kwiaty. Pani Wiesia przywitała uczniów w stroju ludowym, opowiedziała o tym skąd wywodzi się bibułkarstwo i pokazała techniki wytwarzania ozdób z krepiny. Po kilku godzinach pracownię wypełniły polne maki, chabry, kąkole… I choć za oknem jest jeszcze zima, w sali już zagościła wiosna.

 

Integracja sensoryczna

 

Pani Marta Olejarczyk poprowadziła dla swoich podopiecznych zajęcia integracji sensorycznej. Uczniowie mieli możliwość usprawniać i integrować trzy najważniejsze systemy zmysłowe: system dotykowy, system czucia głębokiego czyli proprioceptywny oraz układ przedsionkowy czyli równowagi. Właściwa współpraca wyżej wymienionych systemów jest niezbędna do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych, społecznych i emocjonalnych. Zajęcia miały charakter zabawy i odbywały się w sali wyposażonej w sprzęt sensoryczny.

 

„Japońskie kwadraty” i nie tylko

 

Krainę matematycznych łamigłówek odkrywała przed uczniami pani Mariola Szwankowska. Podczas kilku zaledwie godzin uczniowie poznali zasady zabaw logicznych: SUDOKU, HITORI, KAKURO, KAKURASU. Od poziomu najłatwiejszego stopniowo pogłębiali techniki uzupełniania „magicznych kwadratów”. Sprawiało im to dużą frajdę, a finałem zabawy były turnieje z nagrodami dla najlepszych.

 

Gry zespołowe – piłka ręczna

 

Podczas zajęć gier zespołowych królowała piłka ręczna. Młodzi zawodnicy świetnie radzili sobie na boisku i z zaangażowaniem walczyli o zwycięstwo. Praktycznych rad zawodnikom udzielał pan Wojciech Banaś.

 

Gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu i nie tylko…

 

Ferie zimowe już za nami, a jest co wspominać. W drugim tygodniu ferii zimowych uczniowie z klasy I, II i III chętnie odwiedzali szkołę i aktywnie uczestniczyli w zabawach ruchowych. Grupa dzieci brała udział w zabawach i grach sportowych, które organizowaliśmy na świeżym powietrzu, a gdy pogoda była wietrzna czas spędzaliśmy na sali gimnastycznej i w sali lekcyjnej. Odbywały się rozgrywki z piłki nożnej między chłopcami z klasy I, II i III. Dziewczęta również ćwiczyły podania piłki nożnej. Chłopcy chętnie wspomagali dziewczęta w tej grze. Dzieci brały udział w zabawach „rzuty do celu”, „skoki przez przeszkody”, zabawy z piłką, mini piłka siatkowa, ćwiczenia z tenisa ziemnego, marsze rytmiczne, truchty ze zmianą kierunku ruchu, gra w piłkę, zabawy ze śpiewem.

Głównym założeniem ćwiczeń ruchowych było stworzenie optymalnych warunków do wszechstronnego rozwoju fizycznego dzieci. Uczniowie poprzez udział w wielorakich formach aktywności ruchowej doskonalili swoje umiejętności ruchowe i rozwijali zainteresowania sportowe. Dzięki wykorzystaniu metod aktywizujących w grach i zabawach uczniowie angażowali różne sfery percepcji.

 

Relaks i stres – pedagog radzi

 

Celem powyższych zajęć było doskonalenie umiejętności kontrolowania stresu oraz opanowanie technik relaksacyjnych. Omówione zostały zagadnienia dotyczące skutków stresu (zarówno zbyt niskiego, jak i za wysokiego poziomu stresu), uczennice poznały także pojęcie optymalnego poziomu stresu, który może okazać się pomocny w nauce.

Przeprowadzone zostały ćwiczenia, których zadaniem było podwyższenie motywacji do pokonania stresu np. „Mocne strony”, „Opowiedz mi o swoim sukcesie”, „Walcz”.

Ważnym elementem zajęć było zapoznanie uczestników ze skutecznymi ćwiczeniami relaksacyjnymi. („Oddychaj przeponą”, „Wyłącz się”, „Kolor”, „Tęcza”, „Punkt”).

W trakcie zajęć wykorzystane zostały kasety z muzyką relaksacyjną „Muzyka do superrelaksu i szybkiej nauki” oraz „Moc jest w Tobie”– relaks motywacyjny i afirmacje” opracowane przez Centrum Rozwoju Osobowości i Poprawy Pamięci „Avida”.

 

Tenis ziemny z panem Jakubem Wroną

 

Uczniowie PSP Nr 5 w Pionkach, Gimnazjum Nr 1 w Pionkach oraz członkowie Klubu Sportowego ,,Królewscy” z Jedlni Letnisko uczestniczyli w zajęciach tenisa ziemnego.

Młodsze grupy poznawały podstawy tenisa ziemnego, a starsze doskonaliły swoje umiejętności uczestnicząc w turniejach. Uwieńczeniem rywalizacji było wręczenie wspaniałych medali i pucharów, których sponsorem była Rada Rodziców PSP nr 5 w Pionkach. Ogółem w zajęciach wzięło udział 63 dzieci.

Zwycięzcami turnieju w kategorii młodszej zostali:

  1. Kobylas Tomasz (Pionki)
  2. Burzyński Alan (Jedlnia Letnisko)
  3. Szewczyk Szymon (Jedlnia Letnisko)

Zwycięzcami turnieju w kategorii starszej zostali:

  1. Hernik Ada (Jedlnia Letnisko)
  2. Domańska Wiktoria (Jedlnia Letnisko)
  3. Burzyńska Zuzanna (Jedlnia Letnisko)

Zwycięzcami turnieju w kategorii gimnazjum zostali:

  1. Drela Zuzanna (Jedlnia Letnisko)
  2. Maciejczyk Gabriela (Jedlnia Letnisko)
  3. Potacka Zuzanna (Jedlnia Letnisko) 

 

Piłka nożna – ulubiona grą chłopców

 

Niemniejsze zainteresowanie wzbudziły zajęcia z panem Tadeuszem Chmielewskim z piłki nożnej w dniach 20-21 lutego. Po solidnej rozgrzewce, odbywały się mecze piłki nożnej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy z PSP Nr 5 otrzymali pamiątkowe medale.

 

ZIMOWY TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ - „POKÓJ NA ŚWIECIE”

 

Panie Izabela Warchoł, Wioletta Banaś i Barbara Wójcik prowadziły zajęcia z edukacji globalnej. Uczniowie poznawali pracę w wolontariacie, rozwijali swoją osobowość poprzez kreatywne działania plastyczne i informatyczne.

Pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się i poprzez techniki dramowe (poza, rzeźba) uczyli się współpracować. Zostały omówione podstawowe zagadnienia z Edukacji Globalnej: Globalna Północ, Globalne Południe i jego problemy zgromadzone w tzw. Celach Zrównoważonego Rozwoju. Następnie dzieci dowiedziały się, dlaczego tegoroczne hasło odnosi się do Pokoju na Świecie i w związku z tym wykonywały z papieru, waty i patyczków Gołębie Pokoju.

We wtorek podczas filmowego poranka uczniowie obejrzeli filmy: „Wywiad z Mashą Movafegh”, „Szkoła z blachy”, „Po polsku mam na imię Hania”, „Kolory wspomnień”, „Cyrk motyli”, które poruszały problemy migrantów, ubóstwa, braku oświaty i niepełnosprawności. Po omówieniu filmów dzieci rysowały w kolorowance mieszkańców Globalnego Południa. Na koniec w grupach przygotowały pyszne sałatki warzywne i owocowe, które wybornie smakowały.

 

Środa została przeznaczona na spotkanie z wolontariuszką – misjonarką, panią Hanną Haberą, która przedstawiła dzieciom efekty swojego pobytu w Kenii. W przygotowanej prezentacji ukazała problemy mieszkańców Globalnego Południa (bieda, głód, poziom szkolnictwa i szkolne nauczanie, zagrożenia środowiska naturalnego, itp.), ale także piękno przyrody. Przywiozła też ze sobą pamiątki, przedmioty pochodzące z Kenii. Uczniowie nauczyli się także afrykańskiej piosenki, pt. „Fatu...”. Następnie zastanawiali się, jak oni mogliby pomóc mieszkańcom Globalnego Południa i jaką akcję charytatywną przeprowadzą w szkole po feriach. Pomysłów było kilka, trzeba je skonsultować z pionkowskim wolontariatem lub oddziałem Caritas. Ostatnim punktem tego dnia był wspólny posiłek.

Następnego dnia, w czwartek, dzieci spotkały się w Nadleśnictwie Kozienice w Pionkach z panią Lidią Zaczyńską. Rozpoznawały tropy zwierząt, podczas leśnego spaceru obserwowały przyrodę powoli budzącą się do życia z zimowego snu, rzucały się śnieżkami i bawiły na śniegu. Po zjedzeniu upieczonych na ognisku kiełbasek wszyscy przeszli do budynku Nadleśnictwa na ciepłą herbatkę i zajęcia plastyczne. Obejrzeli film przyrodniczy, rozwiązali zagadki i krzyżówki, kolorowali drewniane krążki i wyklejali z plasteliny „śnieżynki”. 

W piątek, ostatniego dnia, uczniowie w pracowni komputerowej wykonywali prezentacje dotyczące wybranych Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Następnie korzystali z ulubionych gier i stron komputerowych. Wykonali także wystawę swoich prac. Po poczęstunku zajęcia zostały podsumowane, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i ufundowane przez prowadzącą nagrody za aktywny udział w zajęciach Zimowego Tygodnia Edukacji Globalnej. 

Uczestnicy zajęć kształcili umiejętności zgodnego przebywania w grupie, wyrabiali w sobie poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych, świetnie ze sobą współpracowali i rozwiązywali konflikty. Podjęte działania odniosły pozytywny efekt – dzieci miło, aktywnie i twórczo spędziły czas wypoczynku zimowego.

Marzena Murawska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2016/2017"