Ekologia – to jest to!


9 listopada 2016 roku uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w zajęciach, które odbywały się w Nadleśnictwie Kozienice. Pani Lidia Zaczyńska przybliżyła dzieciom ważne informacje dotyczące ekologii. Ekologia to nauka o funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami. Dzieci uważnie słuchały ciekawych opowieści dotyczących mieszkańców lasów, pól i rzek.

Odwiedziny w Nadleśnictwie Kozienice przypomniały, jak ważne jest dbanie o środowisko, i co należy robić, aby o nie dbać:

  1. Wyłączamy urządzenia elektryczne, z których nie korzystamy.
  2. Nie marnujemy wody, zakręcamy wodę, gdy jej nie używamy.
  3. Nigdy nie wylewamy do ścieków niebezpiecznych cieczy (lekarstwa, rozpuszczalniki, lakiery itp.),
  4. Nie niszczymy roślin, nie łamiemy gałęzi, nie zrywamy kwiatów, itp.
  5. Oszczędzamy papier, by uratować drzewa.
  6. Segregujemy odpady w domach i w szkole.
  7. Na zakupy zabieramy ze sobą szmacianą torbę lub koszyk.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, odpowiadali na liczne pytania. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były zakładkami do książek.

Młodzi ekolodzy przypomnieli sobie również nazwy kilku drzew iglastych i liściastych rosnących na terenie Nadleśnictwa Kozienice oraz to, że modrzew to jedyny przedstawiciel drzew iglastych, tracący igły na zimę.

Ciekawe zajęcia poprzedzone zostały ogniskiem, na które dzieci czekały z ogromną niecierpliwością. Samodzielnie upieczone kiełbaski jedzone pod chmurką smakowały znakomicie.

Kolejne spotkanie z leśnikiem wkrótce.

Lidia Czyżewska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2016/2017"