Obchody Światowego Dnia Ziemi w PSP nr 5


Obecnie Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia w 192 krajach przez ponad miliard ludzi. Jest to święto jednoczące obywateli bez względu na kolor skóry, religię, polityczne przekonania, uczące troski o dobro wspólne, jakim jest Ziemia. W Polsce obchodzone jest od roku 1990 i ma skłaniać ludzi do refleksji nad tym, co zrobić, by dbać o naszą planetę nie tylko od święta.

Hasło tegorocznych odchodów brzmi „W kierunku Natury”.

My również postanowiliśmy w tym roku działać i uczcić to święto, aby być bliżej natury i lepiej poznać jej tajemnice. Tak się złożyło, że nasza szkoła została zaproszona przez Nadleśnictwo Kozienice do sadzenia lasu. 11 kwietnia 2017 r. przedstawiciele uczniów z klas VI pod opieką wicedyrektor pani Beaty Jaśkiewicz i pani Wioletty Banaś udali się do Leśnictwa Podgaje, gdzie wraz z przedstawicielami różnych grup społecznych Pionek posadzili 1000 sadzonek dębów szypułkowych i bezszypułkowych.

Drugim elementem obchodów Dnia Ziemi było spotkanie z sokolnikiem panem Pawłem, który 20 kwietnia przybył do naszej szkoły z jastrzębiem Danusią i opowiadał uczniom klas 4-6 o historii sokolnictwa i współczesnej pracy sokolników w Polsce. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się jastrzębiowi, podziwiać jego szpony, ostry dziób i zachowanie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o życiu ptaków używanych w sokolnictwie. Jednej z grup uczniów udało się zaobserwować wypluwkę ptaka i okazało się, że po tych wypluwkach ornitolodzy i miłośnicy ptaków są w stanie rozpoznać gatunek ptaka. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów.

24 kwietnia 2017 r. chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska - EKOTEST. Celem konkursu jest promowanie postaw ekologicznych wśród uczniów oraz zwiększenie ich świadomości wobec współczesnych zagrożeń środowiska naturalnego. W naszej placówce konkurs przeprowadzono w kategoriach wiekowych: klasy 3-4 i klasy 5-6. Razem na 30 trudnych pytań odpowiadało 48 uczestników. Jak im się powiodło, dowiemy się 31 maja.

Kolejnym etapem obchodów kwietniowego święta było 6 lekcji przyrody z żywymi gadami. 27 kwietnia zainteresowani uczniowie mogli spotkać się z pasjonatem i hodowcą gadów panem Przemkiem, który przyjechał do nas ze swoimi pupilami. Był pyton, 4 niewielkie węże zbożowe o różnym ubarwieniu, żółwie, jaszczurki z terenów półpustynnych, kameleon i legwan zielony. Oglądaliśmy więc przedstawicieli 3 grup gadów, zabrakło tylko krokodyli. Pan ciekawie i z humorem opowiadał o życiu poszczególnych gadów. Uczniowie mogli dotknąć, pogłaskać, potrzymać wybrane zwierzę lub zrobić sobie zdjęcie. Największe zainteresowanie wzbudził oczywiście 3-metrowy pyton. Aż trzy osoby musiały go trzymać, żeby zaprezentować go w pełnej okazałości. Na własne oczy można było zaobserwować przystosowania kameleona do nadrzewnego trybu życia i zmienność barwy, gdy był on zaniepokojony. Taka nietypowa lekcja przyrody cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Tak więc w tym roku w ramach obchodów Dnia Ziemi naprawdę byliśmy blisko Natury. A to jeszcze nie koniec obchodów tego święta w naszej szkole. Jaszcze się będzie działo!

Wioletta Banaś, Ewa Zamorska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2016/2017"