Zabawa andrzejkowa dla klas I-III


Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Dawniej wróżby andrzejkowe były przeznaczone tylko dla dziewcząt, obecnie w andrzejki wróżą sobie także chłopcy. Pochodzenie andrzejkowych wróżb nie jest do końca znane. Najczęściej przypuszcza się, że mają one swoje źródło w starożytnej Grecji. Niezależnie od tego, jak głęboko sięgają korzenie tradycji andrzejkowej, przetrwała ona do dzisiaj w kulturze europejskiej. Do Polski ten zwyczaj przywędrował w XVI wieku. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy i źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

W naszej szkole, zorganizowane tradycyjnie przez Mały Samorząd Uczniowski, odbyły się one 24 listopada 2016 r. Przybyło wielu gości, którzy bawili się przy dźwiękach muzyki, kolorowych światłach, a czasem nawet „w zadymieniu”.

Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczynili się do tego uczniowie trzecich klas, którzy przygotowali różnorodne wróżby.

Były zabawy z kubeczkami, które kryły tajemnicze przedmioty, serca z wypisanymi imionami przyszłej sympatii czy nazwą wykonywanego zawodu oraz kolorowe karteczki przepowiadające przyszłość. Niektórzy mogli też zatopić się w kolorowankach andrzejkowych, by w różny, przez siebie wybrany sposób, sprawić sobie przyjemność w ten niepowtarzalny, magiczny wieczór.

Andrzejkowym zabawom towarzyszyło przysłowie: „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

Renata Szewczyk, Elżbieta Śmiechowska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2016/2017"