Nasza Niepodległa – 98 rocznica odzyskania niepodległości


(szkolne obchody)

Dzisiaj wielka jest rocznica
- jedenasty listopada!
Tym co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

 

Uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pionkach uroczyście obchodzili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 8 listopada uczestniczyli w akademii szkolnej przygotowanej przez uczniów klas szóstych pod kierunkiem nauczyciela historii – Sylwii Gałek. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Marzena Murawska. Społeczność szkolna wspólnie zaśpiewała hymn narodowy. Następnie szóstoklasiści przedstawili w programie poetycko-muzycznym długą drogę Polaków ku wolności. Przypomnieli trudną sytuację podczas zaborów oraz najważniejsze zrywy narodowe, które chociaż często kończyły się niepowodzeniem, świadczyły o ogromnej woli walki i determinacji Polaków w dążeniu do suwerenności. Młodzi aktorzy w scence rodzajowej próbowali ukazać tragiczne wydarzenia z historii Polski. Fragmentami poezji oraz pieśniami patriotycznymi wywołali na twarzach widowni zadumę, a także skłonili do refleksji, jak wiele poświęcili nasi przodkowie, byśmy mogli dzisiaj spokojnie żyć, pracować i uczyć się w polskiej szkole.

Podczas uroczystości panowała wyjątkowa atmosfera. Wszyscy uczniowie na znak szacunku i poczucia jedności narodowej ubrani byli w stroje galowe i przypięli do piersi biało-czerwone kokardy.

Ta niecodzienna lekcja historii pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków oraz przypomniała, że pielęgnowanie tradycji, świętowanie rocznic ważnych dla Polaków wydarzeń to wyraz patriotyzmu.

W tym samym dniu, uczennice naszej szkoły wzięły udział w III Powiatowym Konkursie Recytacji i Pieśni – 11 listopada w wyobraźni dzieci i młodzieży” organizowanym przez MOK Pionki. Społeczność PSP nr 5 reprezentowały: Amelia Konopka z klasy IIIa, Katarzyna Machniak z klasy VIc, Anastazja Stępień z klasy VId. Uczennice otrzymały dyplomy za udział w konkursie.

W obchody Narodowego Święta Niepodległości włączył się również Samorząd Uczniowski klas IV-VI, który zorganizował konkurs na wystrój sali lekcyjnej pod hasłem „PIĄTKA W BARWACH NARODOWYCH”. Konkurs miał następujące cele:

Pracownie lekcyjne oceniało jury w składzie: wicedyrektor pani Beata Jaśkiewicz, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: pani Monika Dziekan, pani Izabela Warchoł, pani Paulina Hrostek i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Amelia Szwankowska.

Kryteria brane pod uwagę przez jury to:

Po obejrzeniu wszystkich pracowni klas IV-VI i dokonaniu ich oceny zgodnie z przyjętymi kryteriami, jury przyznało nagrody i dyplomy w następującym zespołom klasowym:

Również uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i grup przedszkolnych wzięli udział w akcji Samorządu Szkolnego "Piątka w barwach narodowych”. Zadanie wykonali na piątkę z plusem. Wspólnie z nauczycielami przygotowali piękne dekoracje w barwach narodowych - biel i czerwień. Uczniowie prześcigali się w pomysłach. Niektóre klasy były bardzo wesołe. Zdobiły je biało-czerwone kotki, latawce, gwiazdki, serduszka, kokardki, wycinanki, łańcuchy, parasolki itp. Nawet liście na klasowych drzewach zmieniły barwy na biało-czerwone. W każdej klasie nie zabrakło też poważnych elementów dekoracji. Były biało- czerwone flagi, białe orły, piękne bukiety biało-czerwonych kwiatów oraz gazetki klasowe na temat Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie wszystkich klas przygotowali biało-czerwone kotyliony w kształcie liści dębu. Pięknie prezentowały się one na odświętnych strojach dzieci w czasie akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W dniu 9 listopada odbyła się w naszej szkole trzecia edycja Pionkowskiego Turnieju Gier Strategicznych Planszowych, którego honorowym patronem jest Burmistrz Miasta Pionki, a organizatorami Instytut Pamięci Narodowej, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód „Ziemia Radomska” oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Pionkach.

W klimat konkursu wprowadzili nas pani dyrektor Marzena Murawska oraz prof. Marek Wierzbicki, którzy przypomnieli nam jak ważna jest pamięć o bohaterstwie tych, dzięki którym my możemy świętować kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości, która nie zawsze przez ostatnie 98 lat była jednolita i spójna.

Udział w turnieju wzięły dwuosobowe delegacje uczniów wszystkich pionkowskich szkół, którzy w przyjaznej atmosferze walczyli na ogromnych planszach IPN w gry „Dywizjon 303 i 111”.

Każdy uczestnik, bez względu na wynik, został nagrodzony cennymi upominkami ufundowanymi przez IPN i Urząd Miasta Pionki. A nam tym bardziej miło, że dwaj nasi uczniowie – Hubert Siek i Konrad Szewczyk z klasy VIc – zajęli III miejsce.

Zdjęcia z zasobów FanPage Obwód ZHR "Ziemia Radomska" - za zgodą prof. Marka Wierzbickiego

10 listopada odbyła się w naszej szkole kolejna impreza w ramach Narodowego Dnia Niepodległości. Pomysłodawcą i organizatorem biegu „Ku Niepodległej” był ksiądz Grzegorz Wrzochal, a pomagali harcerze z ZHR.

Udział w tym wydarzeniu wzięły siedmioosobowe patrole klas szóstych, na których czekało wiele wyzwań. Musieli zmierzyć się z zaszyfrowaną wiadomością, udzieleniem pierwszej pomocy, znanymi postaciami z historii Polski i jeszcze bardziej znanymi wydarzeniami, sprawnością w rzucie granatem do celu, a nawet znajomością hymnu Polski.

Za każdą konkurencję patrole mogły dostać 8 punktów plus 2 punkty za ciche przemieszczanie się między punktami kontrolnymi.

Nad całością czuwał ksiądz Grzegorz, ubrany w mundur ułański, który raz po raz opowiadał ciekawostki historyczne.

Jury w składzie Sylwia Gałek i ks. Grzegorz Wrzochal dokonało podsumowania i I miejsce przyznano klasie VIc, która zdobyła 50 punktów. II miejsce zdobyły ex aequo: klasy VIa, VIb, VId, wszystkie miały po 45 punktów.

Gratulujemy wszystkim patrolom wyników!

Ktoś mógłby pomyśleć, że to już koniec obchodów w naszej szkole Narodowego Święta Niepodległości… A my byśmy chcieli celebrować to dłużej i ogłaszamy konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły na wiersz lub piosenkę o tematyce patriotycznej.

Prace prosimy składać do dnia 9 grudnia 2016 roku do pani Sylwii Gałek.

Rozstrzygnięcie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

 
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2016/2017"