XI Tradycje Wielkanocne


Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto. Jego data jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku wypada 27 marca.

Od zawsze Święta Wielkiej Nocy były czasem radości, ponieważ żegnano długi czterdziestodniowy post. Czas oczekiwania ma swoje obrzędy i tradycje. W Niedzielę Palmową idziemy do kościoła z palmami, w Wielką Sobotę święcimy koszyczki, w których znajdują się między innymi piękne pisanki, a na świąteczny stół pieczemy mazurki i baby.

W naszej szkole świętowaliśmy już 18 marca 2016 r. Było wesoło i tłoczno. Z okazji XI Tradycji Wielkanocnych zorganizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach naszą szkołę odwiedziło około 200 osób niepełnosprawnych z 13 placówek powiatu radomskiego.

Jak co roku, odbyły się konkursy na najpiękniejszą palmę wielkanocną, pisankę, koszyczek, najapetyczniejsze ciasto oraz inscenizację związaną z obrzędami wielkanocnymi.

Jury miało problem z rozstrzygnięciem konkursów, bowiem wszystkie prace były piękne, kolorowe i niepowtarzalne, a przedstawienia wykonane po mistrzowsku.

W tym roku nagrody za pierwsze miejsce otrzymali: za jajko – podopieczni Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Pionkach, klasa IIb z PSP nr 5 w Pionkach w konkursie na koszyczek, za ciasto – Dom Pomocy Społecznej Wierzbica z ulicy Sienkiewicza. Najpiękniejsza palma zrobiona była przez klasę Ib z PSP nr 5, a najciekawszą inscenizację wykonali podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Młodocina Większego.

Lidia Jaroszek
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2015/2016"