[ASTA] Tym razem glina


Kolejny raz uczniowie naszej szkoły, klasy Ib i IIIa odwiedziły Muzeum Wsi Radomskiej. Wycieczka była realizacją zadania publicznego dofinansowanego przez Urząd Miasta Pionki. Projekt nosi tytuł „Tradycja” i ma na celu upowszechnianie w społeczności lokalnej tradycji związanych z propagowaniem i ochroną dziedzictwa narodowego.

W ramach realizacji projektu zaplanowane zostały warsztaty z ceramiki, na których to dzieci samodzielnie lepiły naczynia i inne wymyślone przez siebie formy, np. maski przedstawiające ludzkie twarze. Lepienie w glinie było bardzo fascynujące. Każde dziecko starało się jak najlepiej wykonać zadanie. Każde z wielkim skupieniem nadawało wybrane przez siebie kształty glinianej bryle. Nad wszystkim czuwali instruktorzy prowadzący zajęcia. Na zakończenie zajęć odbył się pokaz formowania gliny na kole garncarskim. Sztuka nie była łatwa, trzeba było wykazać się dużą siłą nóg, aby uruchomić warsztat. Precyzja ruchów rąk też miała duże znaczenie dla kształtu toczonego naczynia.

 

W dniu wycieczki jesień podarowała nam piękną słoneczną pogodę. Wybraliśmy się, więc na spacer po skansenie. Oglądaliśmy stare zabudowania chłopskie, dworek szlachecki, mały kościółek i młyny. Jednak największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły zwierzęta w jednej z chłopskich zagród. W czasie całego spaceru przyroda dostarczała nam wspaniałych wrażeń: drzewa w kolorowej szacie, jesienne kwiaty w chłopskim ogródku, grzyby wychylające kapelusze z pośród wielobarwnych liści i słońce przedzierające się przez gałęzie drzew.

Z wycieczki dzieci wróciły bardzo zadowolone i zrelaksowane. Przez całą drogę z Radomia do Pionek żywo dyskutowały na temat naszej wizyty w Muzeum Wsi Radomskiej.

Elżbieta Wojdyło
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2015/2016"