Stanowcze NIE dla wypalania TRAW!


4 marca 2015 r. w naszej szkole odbył się apel na temat zagrożeń dla środowiska – szczególnie w okresie wiosennym. Autorami przedstawionej prezentacji i pogadanki byli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach.

Zbliża się wiosna, czas kiedy przyroda budzi się do życia i czas kiedy wykonuje się prace porządkowe na polach i łąkach. Bardzo często wtedy ludzie podpalają rośliny rosnące na łąkach. Wydaje się im, że spalą stare, wyschnięte rośliny i powstały popiół użyźni glebę. Nic bardziej mylnego, wypalanie traw powoduje ogromne szkody w środowisku: może być przyczyną pożaru domów, zabudowań gospodarczych, ale przede wszystkim niesie śmierć pożytecznym organizmom żyjącym w glebie, takim jak mrówki i dżdżownice. Od dziś świadomi zagrożeń mówimy NIE WYPALANIU TRAW!

Drugi ważny problem, o którym mówili strażacy to pożary lasów. Zdecydowana większość z nich powstaje z winy człowieka. Przypomnieli aby:

Wszyscy uczniowie wiedzieli jakie służby należy powiadomić w wypadku pożaru i podali numery alarmowe do straży.

Przedstawiony film uzmysłowił naszym uczniom, jak trudno jest strażakom ugasić pożar lasu. Wielu dzielnych strażaków zginęło w czasie takich akcji. Mamy nadzieję, że ten apel podniesie świadomość dzieci w zakresie ochrony lasów i łąk.

Wioletta Banaś
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2014/2015"