Uczniowie kl. Id na niecodziennej lekcji ze stomatologiem


Stan zębów jest jednym z istotnych czynników decydujących o naszym wyglądzie oraz o zdrowiu całego organizmu. Jak dbać o zęby, aby były zdrowe i służyły nam przez całe nasze życie? Co zrobić, by cieszyć się zdrowym uśmiechem?

Na pytania te odpowiedzi udzielił nam gość, który przeprowadził w naszej klasie lekcję pokazową - mama Sary, która jest stomatologiem.

Zapobieganie próchnicy oraz innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym – najważniejszą rolę odgrywa tu codzienna higiena jamy ustnej i uzębienia. Ważne jest również zmniejszenie spożycia produktów zawierających cukier, ponieważ jest on głównym pożywieniem bakterii powodujących próchnicę.

Codziennym i znanym od dawna zabiegiem jest czyszczenie zębów szczoteczką i pastą przez około 3 minuty – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Możemy używać szczoteczki elektrycznej lub manualnej, wybór należy do nas. Warunek, że szczotkujemy zęby odpowiednio długo i robimy to dokładnie.

Szczoteczkę najlepiej wymieniać co 3 miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swe pierwotne właściwości, włosie odkształca się i gorzej czyści zęby.

[ząb] [szczotka]

Częste mycie zębów, płukanie jamy ustnej, nitkowanie zębów i regularne wizyty u stomatologa
– to zasady, którymi powinien kierować się każdy, kto chce mieć piękny uśmiech.

Marek Gałan
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2014/2015"