Z wizytą u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dnia 13 października 2014 roku na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego udała się do Warszawy nasza nauczycielka historii, pani Sylwia Gałek.

Spotkanie to miało podsumować tak zwany ROK WOLNOŚCI. Zaproszeni zostali nauczyciele, którzy wyróżnili się w projektach „wolnościowych” dotyczących 25 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. W imieniu Prezydenta spotkanie poprowadziła Pierwsza Dama – pani Anna Komorowska. Opowiadała o tym, jak cenną rzeczą jest wolność, jak łatwo ją stracić, szczególnie w nawiązaniu do sytuacji na Ukrainie.

Małżonka Prezydenta powiedziała piękne słowa, które zwłaszcza w świetle dzisiejszej sytuacji w Europie i na świecie zabrzmiały nad wyraz dostojnie i poważnie: „Z wolnością jest trochę tak jak z miłością, nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, coś o niej wiedzieć i trzeba ją pielęgnować”.

Następnie Pani Prezydentowa zaprosiła do debaty na temat „Jak uczyć dziś w szkole historii najnowszej, by zainteresować nią młodzież i dzieci”.

Do dyskusji zostali zaproszeni, oprócz nauczycieli, goście: Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, minister Maciej Klimczak, dr hab. Jolanta Choińska-Mika z Instytutu Badań Edukacyjnych. Całość z wdziękiem i humorem poprowadził dziennikarz, nauczyciel i historyk Jan Wróbel.

Jak słusznie wszyscy zauważyli, młodzież dziś jest bardzo zainteresowaną tak zwaną „żywą historią”, tą która potrafi wywołać w nich emocje przez jeszcze żyjących świadków, filmy czy inne źródła historyczne ogólnodostępne i trzeba młodzież wspierać w tych działaniach i poznawaniu historii.

Po skończonej debacie Pani Prezydentowa zaprosiła wszystkich gości na uroczysty bankiet i wręczyła każdemu upominek w postaci zbioru książek podsumowujących 25 lat Wolności.


Sylwia Gałek
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2014/2015"