Rowerami przez Januszno do "Królewskich Źródeł"


22 czerwca 2015 roku wybraliśmy się z wychowawczynią, panią Izabelą Warchoł, na zajęcia przyrodnicze polegające na badaniu bioindykacyjnym wód stojących w stawach Januszna.

Był to wyjazd rowerami, a towarzyszyła nam klasa Va wraz ze swoją wychowawczynią, panią Ewą Zamorską – notabene nauczycielką przyrody. Zajęcia prowadziła pani z nadleśnictwa, Justyna Słowik, której bardzo dziękujemy za różne ciekawostki związane z tą lekcją w naturze. Wielkimi sitami wyławialiśmy wszelkie żyjątka, które następnie rozpoznawaliśmy i na podstawie naszych badań mogliśmy określić, że w stawach Januszna jest III klasa czystości wody. Mieliśmy też możliwość rozpalenia ogniska i skonsumowania pysznych kiełbasek. W naszej wycieczce pomagali nam rodzice, którym pięknie dziękujemy.

Następnie rozdzieliliśmy się. Klasa Va wróciła do szkoły, a my pojechaliśmy dalej za Januszno, gdzie przy drodze leśnej znajduje się odnowiona mogiła – miejsce pamięci ofiar epidemii cholery z roku 1879. Akurat spotkaliśmy pana, który opowiedział nam kilka faktów związanych z tym i podobnymi miejscami w okolicy.

Piękno puszczańskiej przyrody zauroczyło wszystkich, fauna i flora okazały się tak bogate, że niektórych przyprawiało to o zawrót głowy. Pogoda sprzyjała leśnym harcom rowerowym. Nie wszyscy dysponowali wspaniałą kondycją, ale z pewnością radość i dobry humor ich nie opuszczały. Oprócz „męczącego” zmagania się z pedałami rowerów, kierownicą, hamulcami, łańcuchami i piachem na niektórych szlakach oraz z komarami, to i tak największą frajdę sprawiło ognisko – bo odpoczynek i pieczenie kiełbasek zadowoliło nawet największych maruderów.

Tak oto podsumowaliśmy klasę piątą – zatem do zobaczenia w klasie VIb!

Życzę moim wychowankom i ich rodzinom zdrowych, bezpiecznych i radosnych wakacji!

Czekam na was „całych” we wrześniu!

Izabela Warchoł
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2014/2015"