"Kto ma żytko, ten ma wszystko."

    W poniedziałek 22 października 2012 roku, klasy: IIIa i IIIb wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej na lekcję muzealną pt. "Od ziarenka do bochenka". Wycieczka odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego". Zadanie to realizowane jest przez Stowarzyszenie ASTA na rzecz uczniów PSP nr 5 w Pionkach.
    W mglisty, jesienny dzień wyruszyliśmy na wycieczkę. Wszyscy byli podekscytowani, ponieważ oprócz tego, że na zajęciach mieliśmy poznać etapy powstawania chleba, to jeszcze każdy sam miał ulepić swoją bułeczkę. Okazało się to nie takie proste. Niektórzy mieli problemy z lepiącym się do rąk ciastem, inni natomiast nie mogli zdecydować się, jaki kształt nadać swojej bułce.

    W czasie kiedy nasze "dzieła" piekły się, mieliśmy okazję obejrzeć film pokazujący dawne życie na wsi, które było ściśle związane z porami roku. Poznaliśmy etapy siewu zboża, zbioru i wszystkich tych prac związanych z pozyskaniem dobrego plonu w postaci ziarna zbóż. Później przyszła kolej na mielenie ziarna, przygotowanie ciasta do wypieku chleba i związane z tym obrzędy, np. robienie znaku krzyża na każdym bochenku lub uderzaniem łopatą do wsadzania chleba w sufit, aby chleb wyrósł wysoki do nieba. Sami również mieliśmy okazję spróbować zamienić ziarno w mąkę.

    Po zakończeniu projekcji filmu, bułki były już upieczone i smakowity zapach rozchodził się po całym budynku. Każde dziecko dostało swój wypiek i chyba niewiele było takich, które nie zjadły swojej bułeczki w czasie spaceru po parku.
    Spacerując zwiedziliśmy wiejskie chaty. Obejrzeliśmy maszyny rolnicze, które dawniej były używane na roli. Nie zapominaliśmy również o podziwianiu otaczającej nas przyrody: kolorowych liści i ostatnich jesiennych kwiatów. Dzieci do domu wróciły zadowolone i zapewne z wypiekami na twarzy opowiadały rodzicom o swoich kulinarnych dokonaniach.

 
koordynator projektu
Elżbieta Wojdyło


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"