Wróżby i zabawy andrzejkowe klas I-III

    Tradycja "Andrzejek" wywodzi się od Św. Andrzeja - apostoła - ucznia Jana Chrzciciela, a później Chrystusa. Andrzeja z wróżbami skojarzyli Grecy (prawdopodobnie z podobieństwa słów andrós i Andreas - oznaczających odpowiednio mężczyznę i Andrzeja) i to właśnie im zawdzięczamy magiczny charakter tego święta.
    "Andrzejki" wg tradycji są świętem obchodzonym tylko przez panny, które poznają na nich imię swojego przyszłego męża. Dla kawalerów przewidziane były "Katarzynki" przypadające 24 listopada. Obecnie odbiega się od tradycji i "Andrzejki" stały się oczywiście świętem, na którym wróżą sobie wszyscy, wszystkim i wszystko, a przepowiednie traktowane są bardziej z przymrużeniem oka.
    W naszej szkole tradycyjnie odbyła się dyskoteka andrzejkowa, a nawet dwie: jedna dla klas starszych i jedna dla młodszych.
    Uczniowie klas I-III bawili się w środę 26 listopada w godz. od 1600 - 1800. Atmosfera była iście andrzejkowa - pełna czaru i tajemnicy. Dzieci bawiły się doskonale. W czasie zabawy pani Ewa i pani Gosia opiekujące się samorządem klas młodszych przygotowały konkursy z nagrodami:

  • klasy I: konkurs na najładniejsze przebranie
  • klasy II: konkurs na najciekawszą maskę karnawałową - najlepiej własnego pomysłu
  • klasy III: konkurs taneczny w kategorii: pary

    Jurry miało niełatwe zadanie, na szczęście wszyscy pamiętali o tym, że to tylko dobra zabawa!
    Zwycięzcy potraktowali wygraną jako dobrą wróżbę na kolejny rok, a wszyscy którzy zdecydowali się na udział otrzymali upominki od Małego Samorządu Uczniowskiego.
    I jak zwykle przy dobrej zabawie czas szybko minął ! Następna okazja do wspólnej szkolonej zabawy to zabawa choinkowa! Do zobaczenia!

opracowała: Katarzyna Stolarska


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2008/2009"