Kółko Ekologiczne
wyrusza w teren...

    W ramach programu Szkoła Równych Szans - projekt "Potrafisz? - Potrafię" w PSP nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach rozpoczęło swoją działalność wiele kółek i różnego rodzaju zajęć pozalekcyjnych.
Jednym z nich jest "Kółko Ekologiczne" prowadzone przez p. Katarzynę Stolarską, na które uczęszczają uczniowie klasy IVc - zainteresowani tą tematyką.
    Edukacja ekologiczna odgrywa ważną rolę we współczesnym świecie, a zaczynać ją trzeba od najmłodszych - uczniów szkoły podstawowej. My staramy się to robić na wesoło. Czasem na zajęciach rozbrzmiewają salwy śmiechu, kiedy wpadamy na wspaniałe - choć należące czasem do gatunku science fiction - pomysły, jak uzdrowić Ziemię i uwolnić ją od zanieczyszczeń. Czasem ktoś aż spada z wrażenie pod ławkę! Zajęcia odbywają się nie tylko w "dusznej" sali lekcyjnej, ale także w terenie, żeby "młodzi ekolodzy" o środowisku uczyli się na "łonie przyrody", a nie tylko z książek.
    Zajęcia prowadzą do zrozumienia potrzeby ochrony środowiska, walki o czystą wodę i powietrze. Dzięki nim uczniowie poznają potrzebę życia w harmonii ze światem przyrody.
Na zajęciach nie tylko dowiadujemy się nowych rzeczy, ale także rozwijamy praktyczne umiejętności i pobudzamy się wzajemnie do samodzielnego działania.
    Niedawno zajmowaliśmy się tematyką odpadów i recyklingu (RECYKLING trudne słowo oznacza ze starego - nowe) i wspólnie wykonaliśmy plakaty o tym jak nie chcemy i jak chcemy żeby wyglądał nasz świat!
    Ostatnio przeszliśmy do tematyki "Woda" i wykorzystując piękne dni "złotej polskiej jesieni" odbyliśmy zajęcia terenowe. Udaliśmy się nad Staw Górny w Pionkach, żeby rozpocząć eksperyment dotyczący badania zanieczyszczenia wody i poziomu hałasu w środowisku naturalnym. Dzieciom bardzo się te zajęcia podobały. Pobraliśmy do badania próbki wody z 2 zbiorników wodnych: naturalnego - jeziorka i sztucznego - stawu. Ocenialiśmy też poziom decybeli. Jeśli chodzi o odgłosy naturalne to najgłośniejszy był ryk krowy, która spokojnie pasła się nie zważając na nasze poważne doświadczenia! Niestety dużo bardziej dawał się we znaki ryk samochodów, które przejeżdżały obok zostawiając za sobą nie tylko dużo hałas , ale też dym spalin.

    Na szczęście jesteśmy my... EKOLODZY
i BĘDZIEMY WALCZYĆ O CZYSTE ŚRODOWISKO
- pamiętając o tym, że lepiej zrobić choćby niewiele niż nic!!!

KOCHAJ PRZYRODĘ I NAUCZ KOCHAĆ JĄ INNYCH!Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2007/2008"