Nauczanie zdalne – Jak z sukcesem uczyć się w domu?

Niestety, z powodu epidemii koronawirusa, uczniowie muszą zmierzyć się z samodzielną nauką w domu, która może okazać się niełatwa. Wymaga to od uczniów sporej dyscypliny. Bez presji ocen, sprawdzianu czy odpytania łatwo zrezygnować z systematycznej i solidnej nauki. Zanim rozpoczniesz naukę, zorganizuj czas, przestrzeń i narzędzia oraz zaplanuj cele, które pozwolą na skuteczną pracę. Dopiero po przejściu tych etapów rozpocznij naukę.

Zorganizuj czas

Opracujcie plan dnia, w którym uwzględnicie czas na pracę lub naukę, czyli czas, jaki przeznaczysz na dany przedmiot, metodę weryfikacji nowej wiedzy (np. nagrywanie krótkiego podsumowania każdej lekcji na smartfonie), obowiązki domowe oraz czas wolny – zarówno ten spędzany razem, jak i osobno.
Zaplanuj z dzieckiem o której będzie zaczynać naukę – dokładnie wyznacz czas kiedy się uczy, a kiedy odpoczywa, zaplanuj kiedy czego będzie się uczyć. Nastawcie budzik.
Warto zachować porządek dnia, np. 8.00-11.30 nauka szkolna podczas której możliwy jest kontakt z nauczycielem w różnych formach, 12.00–14.00 nauka z wykorzystaniem zasobów Internetu. Ważne jest zachowanie pewnego rytmu, odniesienia do znanej rzeczywistości, bo to daje poczucie bezpieczeństwa.

Zadbaj o przestrzeń, ruch i bezruch

Wyznaczcie w domu miejsce w którym najprzyjemniej będzie się uczyć i nic nie będzie zakłócało koncentracji. Należy starać się zabrać z pola widzenia wszystkie „rozpraszacze”.
Szanujcie nawzajem swoje potrzeby. Zaplanujcie także rzeczy, które możecie robić wspólnie, całą rodziną. To prawda, w obecnej sytuacji macie ograniczone możliwości, ale wciąż jest ich sporo. Rodzinny wieczór filmowy czy turniej gier planszowych? Teraz jest czas na to, na co wcześniej go brakowało. Połącz naukę z zabawą, nauka w formie zabawy przychodzi dzieciom dużo łatwiej, wykorzystaj gry, quizy.

Wyznacz cele

Wyznaczcie cele, dzięki którym po zakończeniu kwarantanny nie będziecie mieli poczucia zmarnowanego czasu. Dla dzieci i nastolatków takim celem może, a nawet powinno być przerobienie jakichś konkretnych zagadnień z programu edukacyjnego.
Każde wykonane zadanie da poczucie, że coś zostało osiągnięte.

Źródła informacji

Proponujemy zacząć od wspólnego z dziećmi przejrzenia zasobów internetu i wybrania tych, z których będziecie korzystać, np. np. kurs online, seria kursów na YouTubie, notatki od znajomych.

D. Kaca, E. Januszewska, E. Kobierzycka-Rybak