Nauczanie zdalne – zasady bezpieczeństwa

Zasady bezpieczeństwa w sieci. (Dla nauczycieli i rodziców)

  1. Pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowanie zaufanych dostawców. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania. Dbaj o aktualność systemu operacyjnego.
  2. Twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia. Zadbaj o to, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu – dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy Twoje hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne. Warto również korzystać ze specjalnych generatorów haseł, które pozwalają na stworzenie długich, bardzo skomplikowanych haseł zabezpieczających.
  3. Zwracaj uwagę, czy witryna, z którą chcesz się połączyć, posiada certyfikat SSL – dzięki temu zyskasz pewność, serwer, z którym się łączysz, jest tym właściwym, a IP nie zostało podmienione. Dzięki certyfikatom SSL internetowe transakcje są o wiele bardziej bezpieczne – na przykład w sklepach internetowych. Strona z certyfikatem jest zwykle oznaczona na początku adresu symbolem kłódki lub napisem https://. Kliknięcie na ikonie kłódki pozwala uzyskać więcej informacji na temat certyfikatu.
  4. Nie podawaj w Internecie żadnych prywatnych danych – unikaj wszelkich ogłoszeń o pracę lub serwisów, wymagających podania numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, adresu, nazwiska czy numeru telefonu.
  5. Unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł, na przykładu plików z serwisów typu Torrent.
  6. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.
  7. Unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz – jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie.
  8. Uważaj na skrócone adresy URL – często mogą stanowić niebezpieczną pułapkę. Jeśli chcesz skorzystać ze skróconego linku, upewnij się, że został udostępniony przez osobę, którą znasz lub pochodzi z bezpiecznego źródła (Np. z dziennika elektronicznego Librus).
  9. Dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji, czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję”, czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzić, co akceptujesz.
  10. Do połączeń bezprzewodowych wykorzystuj tylko zaufane punkty dostępowe. Nie loguj się do otwartych/publicznych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
  11. Jeżeli korzystasz z aplikacji dostępnych w chmurze za pośrednictwem przeglądarki internetowej, to każdorazowo po zakończeniu pracy pamiętaj o wylogowaniu się z tego typu usług i zamknij program przeglądarki.

Zasady bezpieczeństwa w sieci. (Dla uczniów)

  1.  Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz, nie podawaj żadnych informacji na swój temat.
  2.  Nie zdradzaj innym swoich haseł. Układaj takie, które będą trudne do odgadnięcia (to nie może być Twoja data urodzenia ani imię!). Zamiast liter możesz wykorzystać cyfry, które są do nich podobne (I = 1, O = 0, A = 4, itp.). Hasło powinno zawierać nie mniej niż 8 znaków, w tym cyfry oraz wielkie litery. W różnych serwisach posługuj się różnymi hasłami.
  3. Nie pozwalaj na zapamiętywanie przez przeglądarkę haseł do poczty elektronicznej i serwisów, z których korzystasz — w przeciwnym razie każda osoba pracująca na tym komputerze będzie mogła zalogować się na Twoje konto. Po skończonej pracy wyloguj się — inaczej ktoś może się pod Ciebie podszyć.
  4.  Jeśli korzystasz z serwisów społecznościowych, zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności. Im mniej informacji udostępniasz osobom postronnym, tym lepiej. Zastanów się, czy na pewno warto z tych serwisów korzystać.
  5. Na forach dyskusyjnych czy blogach posługuj się nickiem (pseudonimem), a nie swoim imieniem i nazwiskiem. Unikaj publikowania informacji o sobie w sieci.
  6. Nie korzystaj z możliwości automatycznego „oznaczania się” w miejscu pobytu. Geolokalizacja ma swoje zalety (np. można pochwalić się zwiedzaniem ciekawego miasta), ale ma też i wady. Ujawnianie swojego miejsca pobytu umożliwia śledzenie, a niekiedy może być nawet niebezpieczne.
  7. Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie ściągania gier i aplikacji na telefony komórkowe i smartfony. Możesz się z nich dowiedzieć, do jakich Twoich danych żąda dostępu pobierana usługa. Uważaj, na co wyrażasz zgodę.
  8. W razie wątpliwości odnośnie do tego, jak w danej sytuacji postąpić, poproś o radę swoich rodziców lub innych dorosłych, którym ufasz.
  9. Do połączeń bezprzewodowych wykorzystuj tylko zaufane punkty dostępowe. Nie loguj się do otwartych/publicznych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
  10. Jeżeli korzystasz z aplikacji dostępnych w chmurze za pośrednictwem przeglądarki internetowej, to każdorazowo po zakończeniu pracy pamiętaj o wylogowaniu się z tego typu usług i zamknij program przeglądarki.

Higiena pracy przy komputerze

  • Ekran nie powinien odbijać światła – dlatego też ważne jest ustawienie go pod odpowiednim kątem w stosunku do jego źródeł. Monitor trzeba ustawić tak, aby światło nie znajdowało się z tyłu. Źle jest również, gdy użytkownik ma lampkę nad ekranem. Optymalnie jest ustawić się bokiem do źródła światła. Ogólna zasada polega na tym, żeby światło nie padało bezpośrednio na ekran, ani nie oślepiało użytkownika.
  • Odległość pomiędzy brzegiem biurka, a ustawioną na nim klawiaturą powinna być większa niż 10 cm. Chodzi tu o możliwość ułożenia na biurku dłoni. Pisanie z rękami bez oparcia jest bardzo obciążające dla użytkownika.
  • Odległość ekran-użytkownik powinna znajdować się w przedziale 40-75 cm.
  • Górna krawędź monitora nie powinna znajdować się powyżej linii wzroku użytkownika.
  • Wilgotność powietrza nie powinna być mniejsza niż 40% – chodzi tu o to, że w  trakcie korzystania z komputera oczy mocno się wysuszają, dlatego ważne jest zapewnienie pewnego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.
  • Wysokość stołu i krzesła powinna być tak dostosowana, by zapewnić co najmniej kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem użytkownika.
  • Należy robić co najmniej 5 minut przerwy na każdą godzinę pracy na komputerze i jedną dłuższą przerwę np. 15-20 minut co 4 godziny. Korzystaj z przerw. Nie spędzaj ich przed monitorem, najlepiej jest wstać i poruszać się trochę. Dobrze jest wtedy zamknąć oczy na jakiś czas lub popatrzeć na coś zielonego – ten kolor wpływa kojąco na zmęczone źrenice.
  • Przy pracy z laptopem (zwykle mniej wygodna niż z praca z komputerem stacjonarnym) zaleca się ustawienia go na biurku, a nie na kolanach. Dodatkowo warto podłączyć osobne peryferia – myszkę i klawiaturę (o ile jest to możliwe).