„Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima”

Dzieci uwielbiają wróżby andrzejkowe. Tak było i w naszej klasie. Chętne osoby przygotowały wróżby i potrzebne rekwizyty.

Wróżby andrzejkowe często dotyczą zjadania jabłka. Oliwia przywiązała jabłko  na nitce za ogonek. Chodziło o to, żeby jabłko zjeść bez użycia rąk. Najpierw dziecko zjada, a inne trzyma nitkę. Może nie jest to jakaś szczególna wróżba dotycząca przyszłości, ale na pewno jest to sposób na zaciśnięcie więzi klasowych, a  przy tym dużo śmiechu.

„Serca” Jyoanity i Visheshy to bardzo popularny motyw andrzejkowy. Tworzy się dwa serca. Jedno z imionami męskimi, drugie z kobiecymi. Chłopcy lub dziewczyny przekłuwają szpilką „na oślep” serce. Im bliżej tego przekłucia znajduje się dane imię, tym większa szansa na przyjaźń do tej osoby.

„Kubeczki”- druga wróżba Oliwii polegała na wylosowaniu odpowiedniego symbolu, który mówił nam o najbliższej przyszłości. Właściwie ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia. Bawiąc się kubeczkami we wróżby andrzejkowe, można sprawdzić, na ile sprawnie zapamiętują sekwencje.

„Moneta”- wróżba Natalii polega na trafieniu monetą do naczynia z wodą. Osoba, której się to uda ma szansę na to, że spełni się jej największe marzenie. To świetna zabawa, podczas której uczymy się celować i koncentrować na ruchach precyzyjnych. Trudność polegała na tym, że rzucaliśmy tyłem odwróceni do miski z wodą.

„W wodzie”- druga wodna, dawna wróżba, mówiła też o tym, że jeśli dwie puszczone na wodzie kartki z inicjałami dzieci zetkną się ze sobą, to wróży im dobrą i długą przyjaźń. Majka musiała zrobić trochę fale na wodzie.

„Kwiatowe przesłanie”- po wylosowaniu losu, Zuzia tłumaczyła jego znaczenie.

Maciek natomiast w swoich wróżbach miał dla nas też same dobre wiadomości.

W piątek poznawaliśmy ludowe zwyczaje i obrzędy związane ze świętem andrzejkowym. To jedna z możliwości integracji grupy, uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie. Była okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia. Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb, które odbyły się w klasie 3A.

Jolanta Majcher