TURNIEJ MATEMATYCZNY „PIRAMIDA”

Turniej matematyczny „PIRAMIDA” został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Pionki, Pana Roberta Kowalczyka. Pierwsza edycja turnieju odbędzie się 7 marca 2024 roku. Uczestnikami turnieju będą uczniowie klas piątych szkół podstawowych Miasta Pionki.
Pani Dyrektor, Barbara Glimasińska i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach, jako główny organizator Turnieju, zachęcają do zgłoszenia trzyosobowych grup uczniów z każdego oddziału na poziomie klas piątych.

REGULAMIN TURNIEJU „PIRAMIDA”
DLA KLAS PIĄTYCH

1. UWAGI OGÓLNE
    1.  Organizatorem turnieju jest Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach.
    2. Uczestnikami turnieju są uczniowie klas piątych szkół podstawowych w Pionkach (tj. PSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 5).
    3. Aby zgłosić drużyny do turnieju należy do dnia 1 marca 2024 roku odesłać wypełnioną kartę zgłoszeniową na adres e-mail: ilona.chmielewska@psp5.pionki.pl. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt telefoniczny: 504 146 326.
    4. Dokumentację związaną z turniejem (protokoły, listę laureatów) przechowuje się w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach do końca roku szkolnego.
    5. Turniej odbędzie się w dniu 7.03.2024 roku, godz. 9:00.
    6. Punkty przyznaje Komisja Turniejowa w skład której wchodzą nauczyciele matematyki PSP nr 5 oraz nauczyciele reprezentujący szkoły PSP nr 1 i PSP nr 2.
    7. Decyzja Komisji Turniejowej jest ostateczna.
    8. Uczniowie każdego oddziału przystępują do turnieju w trzyosobowych grupach.
    9. Oddział, to klasa do której uczęszcza uczeń (w PSP nr 1 są 3 klasy piąte, dlatego z tej szkoły przystąpi do turnieju 3 drużyny; w PSP nr 2 jest jedna klasa piąta, dlatego do turnieju przystąpi jedna drużyna; w PSP nr 5 są 3 klasy piąte, dlatego do turnieju przystąpi 3 drużyny); z w/w szkół w ten sposób utworzymy 7 grup.

2. CELE TURNIEJU
    1. Rozwijanie zainteresowań uczniów, a w tym kompetencji związanych z pracą w grupie.
    2. Umożliwienie uczniom szczególnie uzdolnionym sprawdzenia swoich możliwości.
    3. Stworzenie właściwej atmosfery, zdrowej rywalizacji, życzliwości, promowanie zasad fair play.
    4. Kształtowanie umiejętność pracy pod presją czasu.
    5. Dostarczenie uczniom satysfakcji, szansy i radości z sukcesu.

3. ORGANIZACJA I PRZEBIEG TURNIEJU
    1. Zadania organizatora turnieju
      1. Przygotowanie turnieju w PSP nr 5.
      2. Czuwanie nad właściwym przebiegiem turnieju.

2. Skład Komisji
      • Przewodnicząca – Ilona Chmielewska
      • Członkowie – opiekunowie grup konkursowych

3. Przebieg turnieju
      1. Rozpoczęcie godzina 9:00; powitanie i sprawy organizacyjne(przypomnienie zasad i  planowanego przebiegu konkursu), zajęcie odpowiednich miejsc przez uczestników.
      2. Pierwszy etap (4 zadania tekstowe)
        • Rozdanie kopert z treścią czterech zadań. Uczniowie rozwiązują zadania w drużynach (za poprawne rozwiązanie każdego zadnia można uzyskać 2 punkty; oceniając zadanie komisja bierze pod uwagę sposób rozwiązania, poprawność obliczeń, zapisanie odpowiedzi).
        • Na wykonanie tego zadania 30 minut.

3. Około 10 minut przerwy (komisja ocenia zadania i zapisuje liczbę punktów uzyskaną przez każdą grupę).
      4. Drugi etap (dwa tangramy)
        • Rozdanie materiałów i omówienie zasad (za każdy dobrze ułożony tangram grupa otrzymuje 2 punkty).
        • Na wykonanie tego zadania 7 minut.

5. Około 10 minut przerwy (komisja ocenia i zapisuje liczbę punktów uzyskaną przez każdą grupę).
      6. Trzeci etap (sudoku)
        • Uczniowie otrzymują do rozwiązania sudoku (za poprawnie uzupełnione całe sudoku otrzymują 4 punkty, 1-2 błędy – 3 punkty, 3-4 błędy – 2 punkty, 50% poprawnego rozwiązania i powyżej – 1 punkt, poniżej 50% – 0 punktów).
        • Na wykonanie tego zadania 10 minut.

7. Około 10 minut przerwy (komisja ocenia i zapisuje liczbę punktów uzyskaną przez każdą grupę).
      8. Czwarty etap (krzyżówka)
        • Rozdanie materiałów (3 punkty – 100%, brak maksymalnie 2 określeń – 2 punkty, 50% poprawnych określeń i powyżej – 1 punkt; dodatkowo + 2 punkty za zapisanie znaczenia hasła).
        • Na wykonanie tego zadania 7 minut.

9. Około 30 minut przerwy – zadania komisji: ocena ostatniego zadania, podsumowanie punktacji, wybranie laureatów (3 pierwszych miejsc), wypełnienie dyplomów.
      10.  Posumowanie:
        • Przedstawienie wyników i przedstawienie zwycięskich drużyn.
        • Nagrodzenie dzieci.
        • Podziękowania i pożegnanie (planowane zakończenie 11:30).

W przerwie zapraszamy na poczęstunek.